Fotografowanie planet w paśmie metanu

Filtry metanowe
Na rynku dostępne są trzy wąskopasmowe filtry metanowe - Baadera, Custom Scientific oraz Hutecha. Do wyboru mamy także filtry "przemysłowe" np. Asahi Spectra Bandpass Filter/890nm. Nie są zbyt popularne, co po części można tłumaczyć ceną, która zaczyna się od około 600 PLN. W Polsce do kupienia jest filtr metanowy Baadera:
Astrofotografia w paśmie metanu
Pasmo metanu nie da nam ślicznych fotografii. Służy do celów bardziej naukowych wymienionych na wstępie. Doświadczeni astrofotograficy wykorzystują go w monitorowaniu zmian atmosferycznych na Jowiszu. Wymagane są znacznie dłuższe czasy ekspozycji ze względu na niską czułość matryc CCD w tym obszarze podczerwieni, jak i niską jasność planety w paśmie metanu. Dla DMK21 ekspozycje dla pasma metanu przy światłosile f/10 to około 1 sekundy! Nowsze matryce jak ICX618, ICX445 pozwalają uzyskać nieco krótsze ekspozycje (dostępne w kamerach Basler Ace, Point Grey Flea 3/Grasshopper, QHY IMG0H). Dość często stosuje się binning 2 (bin 2 – łączenie sygnału z 4 pikseli w jeden) by rejestrować jaśniejszy obraz o mniejszej rozdzielczości, który później można przeskalować (np. 1.5x drizzle). Bardzo dobre rezultaty mogą dać zaawansowane kamery przeznaczone do astrofotografii głębokiego nieba, które mają większą czułość i znacznie niższe szumy (chłodzone) jak DMK czy Lumenera.
Oprócz monochromatycznych fotografii można pokusić się o zastosowanie kilku kanałów do stworzenia fotografii w fałszywych kolorach podkładając pasmo metanu jako luminancja lub jedno z pasm barwnych, np. IR-M,M,IR, gdzie niebieski kolor oznacza ciemne obszary w paśmie metanu, a zwykła podczerwona luminancja daje dobrej jakości tarczę planety:



Comment article