IMX249 czyli weź IMX174 i zrób ją tańszą

Kamery Point Greya, czy Baslera z matrycą IMX174 robią się coraz popularniejsze pośród fotografów Słońca. Niektórzy, np. Anthony Wesley z Australii używają ich do fotografowania planet. Matryca IMX174 jest dość duża, bardzo szybka i charakteryzuje się niskim poziomem szumów i brakiem pionowych linii pojawiających się w innych CMOSach, np. tych użytych w kamerach ASI120MM oraz QHY5L-II. Czyste zdjęcia przy dużej szybkości to coś za co spore pieniądze (około 4000 zł) płacą wyczynowcy.

Na początku przyszłego roku cena może spać nawet więcej niż o połowę. Sony wprowadza nową, podobną matrycę IMX249, która zamiast 162 FPS na pełnej klatce osiągnie tylko 41 FPS (1920 x 1200, więcej na mniejszej klatce). Matryca ta zadebiutuje w kamerze Blackfly w pierwszym kwartale 2015 roku. Szczegóły nie są jeszcze znane, bo matryca ta dopiero trafi na rynek. Osiągi powinny być praktycznie identyczne za wyjątkiem prędkości.

Sukces IMX174 jak i przyszła IMX249 zawdzięczają nowej technologii (Pergius) opracowanej przez Sony. Dzięki niej ładunek z pikseli jest przenoszony do analogowej pamięci tuż obok piksela, którą poddaje się dalej podwójnemu próbkowaniu skorelowanego w czasie (CDS) i dalej do konwersji na sygnał cyfrowy. Natychmiastowy zrzut ładunki do pamięci analogowej pozwala zastosować globalną migawkę, a nie postępową (rolling), która generuje deformacje przy szybko poruszających się obiektach (jak i może mieć inne wady w zależności od konstrukcji piksela).

RkBlog

Astrofotografia planetarna, 31 October 2014, Piotr Maliński

Comment article
RkBlog main page Search RSS Contact