RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Integracja grafenu na matrycach CMOS

Grafen, kolejny nowoczesny materiał mający szansę odmienić wiele technologii wchodzi także do matryc CMOS. Na razie prace są na wczesnym stanie rozwoju i daleko jeszcze do produkcyjnego wykorzystania grafenu w tanich matrycach. Niemniej obecne wyniki wskazują na to iż matryce z grafenem będą czułe od ultrafioletu po podczerwień (szacunkowo 300-2000nm) - w większym zakresie niż obecne matryce krzemowe.

Na Image Sensors World możemy przeczytać o pojawiających się publikacjach dotyczących grafenu. Jedną z nich jest integracja grafenu na matrycy CMOS z wykorzystaniem kropek kwantowych. Inne publikacje także wskazują na szeroki zakres długości fal matryc grafenowych.

W astronomii czułość w przedziale 1000-2000nm jest używana przez profesjonalne obserwatoria do m.in badań planet Układu Słonecznego. W tym zakresie występują silne pasma absorpcyjne metanu i innych składników gazowych gigantów. Także kontrast chmur Urana jest znacznie lepszy w podczerwieni niż w paśmie widzialnym. Gdy amatorzy uzyskają dostęp do matryc grafenowych możemy spodziewać się nowych typów fotografii planetarnej, bardziej szczegółowych zdjęć Urana i jego pierścieni.

RkBlog

Astrofotografia planetarna, 13 March 2017, Piotr Maliński

Comment article