Jak udostępniać fotografie planet zawodowcom?

Czas obserwacyjny na profesjonalnym sprzęcie jest mocno ograniczony i przeznaczany jest na najważniejsze obserwacje. Amatorzy dysponując ogromną ilością teleskopów mogą pomagać zawodowcom obserwując niebo i donosząc o anomaliach i ciekawych zjawiskach. Hubble nie może co chwilę sprawdzać co dzieje się na Jowiszu. Jednak został skierowany w jego stronę gdy Anthony Wesley wykrył ślad po uderzeniu asteroidy w jego atmosferę.

W sieci dwa serwisy-projekty zajmują się zbieraniem i katalogowaniem zdjęć amatorów - ALPO i PVOL. Do tego dochodzą niektóre lokalne organizacje jak np. brytyjskie BAA. W obu serwisach mamy możliwość przesłania naszych zdjęć do katalogu.

Główna część ALPO to serwis na arksky.org, w którym można dodawać fotografie poszczególnych planet, Księżyca, Słońca, a także komet, asteroidów itd. Drugi człon to grupy dyskusyjne na Yahoo: Wenus, Jowisz, Saturn. By mieć dostęp do tych grup musimy założyć konto na Yahoo i dołączyć do wybranych grup. Przy zapisywaniu się do danej grupy należy napisać w 2-3 zdaniach dlaczego chce się do tej grupy dołączyć (takie zabezpieczenie przed botami i spamerami). Wiadomości powinny być pisane w języku angielskim - możemy podać odnośnik do fotografii, czy galerii oraz dokładny opis kiedy, gdzie i czym fotografie zostały wykonane. Na grupach można też ładować grafiki do katalogów użytkownika i następnie opisywać w wiadomościach. Największa aktywność "zawodowców" panuje chyba na grupie poświęconej Jowiszowi, gdzie opiekun listy regularnie publikuje podsumowania obserwacji. Grupa Saturna też jest bardzo aktywna - wielu astroamatorów umieszcza tam zdjęcia i relacje..

PVOL poświęcone jest gazowym gigantom. W tym serwisie zdjęcia możemy zgłaszać wysyłając je na iopw@lg.ehu.es. Stali obserwatorzy mogą się zarejestrować i dodawać zdjęcia samemu. Nazwy plików muszą być zgodne z przyjętym formatem.

Zdjęcia komet można umieszczać na grupie dyskusyjnej Yahoo - Comet-Images. Dyskusje prowadzone są na grupie comets-ml.

RkBlog

Astrofotografia planetarna, 15 May 2011

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact