Kameleon w planetarnym natarciu - kamerka Point Greya trafia do sklepów

Kamerka Point Grey Chameleon na USB - zarówno mono jak i kolorowa niebawem będzie dostępna w Astromarkecie. Ceny tych kamer są bardzo konkurencyjne względem wszystkich dostępnych kamerek planetarnych i "Księżycowych"...

Kameleon wyposażony jest w matrycę ICX445 o sporej ilości (1296 x 966) małych (3.75 x 3.75 mikrometra) pikseli. Wydajność kwantowa osiąga około ~54% (nieco mniej niż planetarna matryca ICX618). Ze względu na mały piksel optymalna "maksymalna" światłosiła to f/13,6 (w porównaniu do f/20 dla ICX618). Po prostu potrzeba mniejszych światłosił by osiągnąć tą samą rozdzielczość z danego teleskopu co kamerki z większymi pikselami. f/20 dla kameleona to już będzie dość mocne przeskalowanie (z czego trudno będzie uzyskać dobrej jakości obraz).

W porównaniu do kamerek do astrofotografii Księżyca, czy Słońca (DMK31 i 41) kameleon to niższa cena oraz wyższa czułość, jak i obsługa 12-bitów (co przydaje się czasami przy np. astrofotografii Słońca).

W przypadku astrofotografii planetarnej (kontra ICX618 np. DMK21AU618) cena będzie podobna. Mimo iż ma sporo pikseli i dla pełnej klatki ma prędkość tylko 18 FPS to obsługuje ona ROI - można wybrać mniejszy fragment matrycy do nagrywania, co będzie proporcjonalnie szybsze. Ta wszechstronność daje dużą przewagę nad kamerkami TIS.

Point Grey Chameleon
Niebawem może przetestuję jedną z takich kamerek ;)
RkBlog

Astrofotografia planetarna, 25 October 2011

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact