Kamera Atik GP i monstrualne kamery Ximea niebawem trafią na rynek

Atik wydaje 8-bitową kamerę do fotografii Układu Słonecznego (czekamy teraz na SBIGa), a Ximea prezentuje szybkie kamery z monochormatycznymi matrycami w ogromnym formacie 35 mm. Co o nich już wiemy? Przeczytaj całego newsa.

Jeżeli nie lubisz robić mozaik Księżyca, czy Słońca na długich ogniskowych i niestraszne są tobie wydatki na monstrualną kamerę to Ximea przygotowała coś dla ciebie - kamery z matrycami CMV12000 i CMV20000. Ta ostatnia oferuje klatkę 5120x3840 nagrywaną z prędkością 30 FPS. Matryca jest naprawdę ogromna - 35mm format. CMV12000 jest nieco mniejsza.

Tak ogromna matryca produkuje ogromne ilości danych. By dało się je przesłać do komputera z prędkością 30 FPS trzeba zastosować interfejs PCIe - tak więc jest to kamera tylko dla PCtów. Oprócz tego potrzebować będziemy pewnie sporo RAMu by buforować napływające dane (z prędkością np. 1700MB/s).

Na 35 mm matrycy całą tarczę Słońca będziemy mieć jeszcze przy 2500 mm ogniskowej. 2-4 panelowa mozaika Księżyca będzie osiągalna na znacznie dłuższych ogniskowych (np. 5000-6000 mm).

Ximea CMV20000

Wracają do mniejszych kamer, Atik przygotowuje Atik GP - guider i kamerę planetarną. Wyposażona w sprawdzoną matrycę ICX445 będzie konkurentem PGR Chameleona. Cena to około 1800 PLN (w Teleskop Express).

Wielu różnic w porównaniu do Chameleona chyba nie ma. Obudowa będzie metalowa, a nie plastikowa. Gwint T2 a nie C/CS. Kamera nie posiada portu ST4 co jest dość zaskakujące (nie ułatwia guidingu napewno). Matryca ICX445 pozwala nagrywać z prędkością 22,5 FPS na pełnej klatce i do 30 FPS na mniejszej. Nie podano prędkości jaką kamera osiąga na pełnej klatce - Chameleon 18 FPS. Do obsługi dostaniemy aplikację GPAcquire, o której obecnie nic nie wiadomo (czy będzie wygodna w użyciu?).

W porównaniu do popularnych obecnie kamer ASI120, czy QHY5II-L proponowany Atik GP ma tylko jedną zaletę - nadaje się do fotografii Słońca z użyciem teleskopów słonecznych. Konkurencja oparta o matryce Microna ma przypadłość dawania silnych i nieusuwalnych przechylaniem kamery pierścieni Newtona na obrazie. W innych kategoriach nie wygląda to już tak zachęcająco. Jest nieco droższa, jest znacznie wolniejsza i jak na razie obsługiwana przez swoją tajemniczą aplikację (FireCapture oferuje sporo przydatnych funkcjonalności i obsługuje Chameleona). ASI, czy QHY posiadają też port ST4.

Atik GP
RkBlog

Astrofotografia planetarna, 27 March 2014, Piotr Maliński

Comment article
RkBlog main page Search RSS Contact