Kolimator Takahashi do teleskopów RC, DK, SCT i Cassegrainów
Do kolimacji teleskopów konstrukcji DK, RC, SCT i innych Cassegrainów może posłużyć Takahashi Collimation Telescope
. Oto jak działa to urządzenie.
Takahashi Collimation Telescope
Mimo iż nazwa wskazuje na teleskop jest to kolimator mocowany w wyciągu teleskopu. W odróżnieniu od np. kolimatorów laserowych/wizualnych stosowanych do kolimacji Newtonów jest to kolimator optyczny i daje obraz na wbudowanym okularze. Został stworzony z myślą o kolimacji Mewlonów firmy Takahashi ale można go stosować z teleskopami RC, DK, SCT, Cassegrainami o ile mają zaznaczony punkt środkowy na lustrze wtórnym - to jest kluczowe.
Kolimator pokazuje zestaw pierścieni, które będą symetryczne o ile teleskop jest skolimowany. Żeby widzieć te pierścienie teleskop musi być skierowany na w miarę równomiernie oświetloną powierzchnię - ściana, niebo itp. Dodatkowo światło musi docierać do plastikowej szybki umiejscowionej z boku kolimatora.
Tubus kolimatora można rozsunąć co służy ostrzeniu obrazu poszczególnych pierścieni. Mechanizm nie ma blokady więc lepiej ustawić teleskop bardziej poziomo.
Żeby podłączyć kolimator do 2" wyciągu potrzebne będą dwie przejściówki sprzedawane oddzielnie: Takahashi Adapter from 36.4 mm to 43 mm
oraz Takahashi Adapter from 2" to M43x1 thread
. W Europejskich sklepach kolimator kosztuje 270 EUR a przejściówki 45 - 50 EUR łącznie.
Proces kolimacji
Wsuń kolimator do wyciągu i zablokuj. Upewnij się czy nie został zablokowany w przekrzywionej pozycji itd. Jeżeli spojrzysz przez kolimator powinieneś pośrodku zobaczyć jasną kropkę/pierścień i słabszy pierścień wokół (obraz zależny od kształtu znacznika na lustrze wtórnym) - to jest znacznik środka z lustra wtórnego. Jeżeli pierścień nie jest ustawiony symetrycznie względem środka na kolimatorze to lustro wtórne wymaga korekty. Jeżeli obraz nie jest ostry możesz wyostrzyć rozsuwając tubus kolimatora.
Pierścień lustra wtórnego będzie zawierał się w pierścieniu lustra głównego. Także i on musi być ustawiony symetrycznie. Jeżeli nie jest to lustro główne wymaga korekty:
Po wykonaniu tych operacji teleskop jest skolimowany. Może jednak wymagać finalnej korekty sprawdzając obraz rozostrzonej gwiazdy z kamerą.
Podłączenie kamery do kolimatora
Kolimator nie jest przystosowany do pracy z kamerą. Można jednak zastosować zestawy do projekcji okularowej. Guider czy kamera planetarna kompatybilna z obiektywami C/CS lub C może być przyłożona do okularu kolimatora. Jeżeli kamera ma uchwyt statywowy to są na to adaptery. Większość adapterów do projekcji okularowej będzie jednak zakładać użycie smartphona - wtedy najlepiej udostępnić ekran/obraz z kamery telefonu na inne urządzenie tak by na żywo widzieć zmiany w trakcie kolimacji lustra wtórnego.
Ja wykorzystałem lekką kamerę PGR Chameleon z obiektywem C/CS, który łatwo wycentrował się na kolimatorze. Całość udało się unieruchomić taśmą ;)
Kolimator jest szybki i łatwy w użyciu niemniej cena i dostępność może ograniczyć jego popularność. SCT dość łatwo można kolimować na obrazie gwiazdy więc jego główna przydatność sprowadza się do teleskopów RC i rzadszych konstrukcji DK czy Cassegrainów.
Comment article