Zakup sprzętu astronomicznego na Aliexpress

Jak czegoś nie ma w polskich sklepach to zawsze można poszukać w europejskich, w ostateczności nawet tych w USA. Szukając najlepszej ceny lub nietypowych akcesoriów pojawia się jeszcze opcja wschodnia, czyli zakupy w Chinach na Aliexpress. Jak wygląda rynek astro w tym sklepie internetowym?

Zakupy na Aliexpress

Aliexpress to platforma sklepowa - podobnie jak na Allegro wystawiają się tam różne sklepy oferujące przeróżne produkty, w tym sprzęt astronomiczny. Za zakupy możemy zapłacić polskimi płatnościami online a dostawa poprzez (domyślnie) Pocztę Polską może zająć od 2 do 4 tygodni (choć może być i dłużej).

Jako że są to zakupy za granicą nasze paczki może zatrzymać Urząd Celny - wtedy Poczta Polska dostarczy pismo wraz z odpowiednimi numerami przesyłki - wtedy na adres emailowy wysyłamy PDF transakcji/potwierdzenia przelewu z banku i na podstawie tego doliczone zostanie cło/podatek, które zapłacimy przy odbiorze przesyłki. Nie dotyczy to produktów wysyłanych z magazynów na terenie Unii Europejskiej.

Paczki można śledzić przez Aliexpress, alipaczka.pl jak i od pewnego momentu przez śledzenie Poczty Polskie.

Aliexpress oferuje dość dobrą ochronę kupujących - jeżeli nie dostaniesz zamówionych produktów lub dostaniesz coś innego to zwrot pieniędzy nie powinien być problemem. Niemniej trzeba pamiętać że okazyjne ceny mogą być powiązane z niższą jakością produktów. Także gwarancja praktycznie nie istnieje ze względu odległość i koszty transportu.

Aliexpress posiada polskojęzyczną wersję, niemniej nie polecam jej stosować ze względu na bardzo słabe automatyczne tłumaczenie opisów produktów.

Sprzęt astronomiczny na Aliexpress

Na Aliexpress znajdziemy sklepy firmowe QHY czy ZWO ale też sklepy sprzedające różnorakie akcesoria i teleskopy. Oto kilka z nich:

Nie wszystkie ceny będą atrakcyjne i warte zainteresowania. Czasami można nawet obserwować wzrost cen na wybrane produkty w jednym sklepie, gdzie drugi oferuje je po znacznie lepszej cenie. Oprócz wymienionych powyżej znajdziecie kolejne sklepy - warto wtedy sprawdzić informacje o sklepie i recenzje jakie zbiera. W miarę zaufane mogą być te, które istnieją już od jakiegoś czasu i mają dobry zbiór recenzji. Nowe sklepy lub te bez recenzji powinny budzić naszą czujność, szczególnie gdy cena wydaje się zbyt dobra.

Na astropolis znajdziecie wrażenia osób kupujących sprzęt na Aliexpress - nie wszystko jest idealnie, ale też nie ma dramatu i wyważone zakupy są możliwe.

Optolong to producent filtrów, który zdążył się już wybić poza chiński rynek. Filtry dostępne są w europejskich sklepach, choć na Ali możemy trafić na lepsze ceny. Niektóre ich filtry są chyba re-brandowane przez Svbony i inne marki astro.

Svbony to marka-sklep na Aliexpress. Oferują różnorakie akcesoria jak i tanie kamery do astrofotografii planetarnej.

RisingCam to marka, pod którą Touptek sprzedaje swoje kamery na Alixexpress. Kamery te dostępne są też w sklepach europejskich (np. astroshop) jak i rebrandowane są czasami przez inne marki (np. Orion, Astroshop, Altair Astro). Touptek oferuje kamery do astrofotografi DS jak i planetarnej, dostępne są też sterowniki ASCOM.

Kamera Svbony SV105

Super-tania kamera Svbony SV105