Test taniego i poręcznego MightyMak 60

Tanie i małe teleskopy nie są czymś co można na poważnie potraktować jako teleskopy astronomiczne. Tanie achromaty czy malutkie Newtony nieznanego producenta nie dają zbyt dobrych obrazów, a zazwyczaj tanie plastikowe wykonanie nie pomaga. Jak więc plasuje się w tym zestawieniu Omegon MightyMak 60? Sprawdźmy to.

MightyMak 60

Teleskop sprzedawany jest przez AstroShop i wersja podstawowa bez szukacza kosztuje obecnie 332 PLN. Wraz z wersją 80 i 90mm są to zapewne rebrandowane teleskopy Synty/SkyWatchera. Cena jest tak niska tylko dla 60mm wersji.

Front of MightyMak 60
MightyMak 60

Teleskop posiada ogniskową 670mm, światłosiłę 11,2 i waży zaledwie 620g. W zestawie jest dovetail Vixen, siodełko na szukacz, kątówka 1,25" i 25mm Kellner 1,25" dający powiększenie 26,8x z tym teleskopem (przy maksymalnym teoretycznym 120x dla 60mm apertury). Dodatkowo w zestawie mamy mały stołowy stojak z gwintem fotograficznym.

Wersja z szukaczem nie jest obecnie w promocji (ani na stanie) i wyceniona została na 100 EUR, wersja 80mm to już 140 EUR a 90mm to 180 EUR. Pierwszy z optymalnych 127mm Maków to wydatek 350 EUR tak więc cena szybko rośnie i ten 60mm może być bardzo kuszący dla mniej doświadczonych osób.

Obserwacje wizualne

Z dołączonym okularem Kellnera Księżyc mieści się cały w polu widzenia, obraz jest ostry ale nie jest za duży. Ostrzenie działa tak jak w innych makach i zapewne dzięki małym wymiarom lustro nie buja się w widoczny sposób. Używając 12mm Erfla i podstawowego 7-21 zooma uzyskałem większe powiększenia jednak obraz dość szybko tracił na jasności i ostrości. Szybki test na gwieździe wskazywał na rozkolimowany teleskop.

W porównaniu do popularnych Newtonów dla początkujących jak 150/750 na montażu EQ3-2 obrazowi brakuje efektu wow - Księżyc jest za mały i za wiele więcej wyciągnąć się nie da. 60mm na planetach też nie pozwoli na szaleństwa.

Z drugiej strony jest to ekstremalnie lekki i mobilny teleskop, który można zabrać ze sobą, używać w ciągu dnia jako spotter i temu podobne. Wartość tak małego teleskopu leży wyłącznie w tym czy jego możliwości odpowiadają planowanemu użytkowaniu.

Test optyki

Zamontowałem tubę na montażu EQ i przeprowadziłem testy na rozostrzonym obrazie gwiazdy z kamerą ASI178MM. Tak jak wizualnie tak i w obrazie z kamery obraz gwiazdy nie był symetryczny. Usiłowałem skolimować go regulując śruby na tyle tuby ale ciężko było uzyskać idealny obraz - albo trzeba nad tym dłużej posiedzieć albo teleskop nie jest najwyższych optycznych lotów.

Początkowy obraz gwiazdy

Obraz po kolimacji

Problemy z kolimacją przełożyły się na obrazy Księżyca - brakuje im ostrości/czystości obrazu.

Testowe zdjęcie Księżyca

Podsumowanie

Tanie achromaty mają problem z aberracją achromatyczną. Ten Maksutov ich nie ma i łatwiej osiągnąć z nim większe powiększenia. Niestety w tak niskiej cenie mogą być problemy z jakością lub konieczność dokładnej kolimacji co w rękach nieobeznanej osoby może być ciężkie do wykonania.

Z drugiej strony nie jest to teleskop tylko do nocnych obserwacji. Jest lekki i poręczny więc może przydać się w ciągu dnia. Może też służyć jako szukacz dla znacznie większych teleskopów, czy nawet jako guider o ile lustro główne będzie stabilne.

Jeżeli interesuje Ciebie teleskop startowy pod kątem astronomii to sprawdź ceny na forach astronomicznych używanych zestawów - np. Newton SkyWatcher 150/750 na montażu EQ3-2. Są też 127mm Maki o znacznie lepszych osiągach przy obserwacji planet czy Księżyca nie wspominając o droższych 150 i 200mm SCT, ale to już inna historia, daleko wykraczająca za 332 zł.

Czy MightyMak 60 jest dobrym wyborem? Pod kątem astronomii niekoniecznie, pod kątem obserwacji dziennych, czy szybkich obserwacji w terenie potencjalnie tak. To zawsze będzie opcja budżetowa.

Sprzęt astronomiczny, 9 February 2020, Piotr Maliński