Nowa technologia - tanie analogowe kamery o podwyższonej rozdzielczości

Analogowe kamery CCTV przeznaczone do masowych i tanich systemów monitoringu oferują archaiczną już nieco jakość i rozdzielczość obrazu. Idąc z duchem czasu i dostępnością odpowiednio tanich matryc CMOS pojawiły się tanie analogowe kamery o rozdzielczości 720p czy nawet 1080p.

Czym różnią się kamery AHD o podwyższonej rozdzielczości od zwykłych kamer analogowych? Do czego można zastosować kamerę za 30-80 zł?

Kamery analogowe

Zwykłe kamery analogowe o rozdzielczości oznaczanej jako 700, 600 czy mniej TVL (TV lines) wywodzą się z zamierzchłych czasów telewizji i systemów wizyjnych o niskiej rozdzielczości. Matryce CCD projektowane do takich systemów dodatkowo posiadały migawkę z przeplotem, co generowało linie przeplotu na ruchowych obiektach. Niemniej takie kamery nadal są stosowane, w tym także w wideoastronomii. Topowe kamery z integracją jak niektóre modele Wateca, czy z innymi systemami podbijania sygnału, czy integracji klatek (np. kamery Samsunga - SCB-2000 i podobne) pozwalają obserwować na żywo więcej niż zobaczyłoby ludzkie oko. Niestety jakoś obrazu jest niska i obardzona może być wieloma artefaktami.

Takie kamery łatwo podłączyć do komputera za pomoca framegrabbera na USB - karty DVR. Niskiej jakości karta może dorzucić trochę artefaktów (np. wokół gwiazd), a lepsza pozwoli wycisnąć nieco więcej.

Kamery tego typu są tanie - rzędu 30-50zł. Drugie tyle zapłacimy za kartę DVR na USB2. Kamerę na płytce lub taką w kompaktowej obudowie dość łatwo zaadaptować do astronomii - wystarczy nos 1,25" z gwintu C/CS lub mniejszego w zależności od modelu (nosy 1,25" dla C/CS są najłatwiej dostępne). Z odrobiną samozaparcia i pomysłowości można mieć guider - choć to dodatkowo wymaga adaptera RS232-USB żeby połączyć montaż z komputerem (no i aplikacji do guidingu musi działać - autor podlinkowanego projektu natrafił na problemy z PHD).

Kamery analogowe o podwyższonej rozdzielczości - AHD

Na rynku dostępne są kamery o podwyższonej rozdzielczości - AHD-M (720p), czy AHD-L (1080p) wyposażone w matryce CMOS Sony, Aptiny i innych firm. Dodatkowo nie musimy już martwić się o przeplot bo tego rodzaju migawka nie jest już stosowana w tych matrycach. Ceny za kamery płytkowe na aliexpress zaczynają się już od około 6-7 dolarów za zestaw z obiektywem, kablami i filtrem IR-cut.

Kamera płytkowa AHD-H

Problem pojawia się dopiero, gdy chcemy podłączyć taką kamerę do komputera. Na rynku istnieje tylko jedna karta DVR obsługująca AHD-M - aliexpress, allegro, za którą zapłacimy 150-220zł. Nie obsługuje ona kamer 1080p jak i nie można wiele o niej powiedzieć, gdyż jest na rynku od niedawna. Można skorzystać też z rejestratorów do obsługi kamer AHD-H, ale wtedy raczej możemy zapomnieć o integracji z aplikacjami do guidingu.

Na chwilę obecną te kamery co najwyżej pozwalają na wideoastronomię na żywo (o ile obsługują jakieś wzmocnienie obrazu, integrację). Trudno określić bez testów czy są w stanie dać na tyle dobry rejestrowany obraz by być użytecznym w np. astrofotografii planetarnej.

Karta DVR na USB obsługująca kamery AHD-M
RkBlog

Sprzęt astronomiczny, 26 September 2016

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact