Lipcowe planetarne eksperymenty i doniesienia

HerbertHeimel na forum.astronomie.de wykonał i porównał zdjęcia Jowisza wykonane za pomocą monochromatycznej kamerki DMK i kolorowej DBK. Patrząc na zestawienie można dopatrzyć się większej ilości szczegółów na fotografii wykonanej za pomocą monochromatycznej kamerki. Na taki wynik oczywiście składa się seeing, czy obróbka, ale także różnice w jakości materiału zebranego z tych kamer.

Porównanie DMK i DBK na Jowiszu

bunyon zaprezentował natomiast zdjęcie Saturna w podczerwieni wykonane za pomocą webcama - MS Lifecam HD-5000. Mimo końcówki sezonu uzyskane zdjęcie jest naprawdę dobre. Do tego należy doliczyć tani, lecz bardzo dobry webcam Microsoftu - znacznie tańszy od dedykowanych kamerek planetarnych.

Saturn sfotografowany za pomocą MS LifeCam HD-5000

Hiszpański astrofotograf przetestował dość dokładnie chłodzoną planetarną kamerkę QHY IMG0H. W zamieszczonym dokumencie PDF znajdziemy charakterystykę podstawowych parametrów kamery (jak liniowość, szumy, wartości gain), a także przykładowe fotografie, czy fotometrycznie zarejestrowane tranzyty egzoplanet.

Nowy model DMK21 - IS-618MU wyposażony w matrycę ICX618 trafia właśnie do pierwszych klientów. Na cloudynights.com można śledzić przebieg testów i doniesień dotyczących nowego modelu. Nadal nie wiadomo czy usunięto artefakty generowane w trybie 60 FPS, oraz ile tak naprawdę będzie ta kamerka kosztować w Europie.

RkBlog

Astrofotografia planetarna, 5 July 2011

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact