Mac OS X na PC

Po migracji Apple z procesorów PowerPC na procesory Intela wzrosło zainteresowanie, jak i możliwości instalowania Mac OS X na zwykłych komputerach PC. Zgodnie z licencją systemu można go legalnie instalować tylko na komputerach sprzedawanych przez Apple (choć w niektórych krajach jest to niezgodne z prawem antymonopolowym itd.). Istnieje społeczność programistów zajmujących się przystosowywaniem OS X do działania na komputerach klasy PC. Należy jednak pamiętać że producenci nie udostępniając sterowników dla Mac OS X - bo i tak legalnie nie miałyby zastosowania, tak więc instalowanie przerobionego Mac OS X na komputerze PC wiąże się z ogólnym brakiem sterowników. Chcesz mieć dobrego Maka - kup markowy sprzęt z tym systemem :)

Hakerzy z projektu OSX86 stworzyli kilka "dystrybucji" Mac OS X dla różnego sprzętu. Dla procesorów Intela (obsługujących co najmniej instrukcje SSE2, a najlepiej także SSE3) najpopularniejsze są: Kalyway, JaS oraz iATKOS. Procesory AMD nie są tak dobrze wspierane, lecz też nie są pozbawione zupełnie wsparcia. Leoparda uruchomimy na nich za pomocą dystrybucji: LawlessPPC, Zephyroth, czy Leo4All. Niedawno udało się także stworzyć także LiveDVD - pełen system operacyjny uruchamiany z płyty DVD bez instalacji. Obrazy DVD tych dystrybucji trzeba szukać samemu ze względu na kwestie prawne.

Jeżeli chcemy instalować Mac OS X na PC to najlepszym sprzętem będzie ten najbardziej podobny do tego z komputerów Apple (karta graficzna, napęd CD/DVD, urządzenia sieciowe, procesor) - mniejsze problemy z brakiem odpowiednich sterowników, a te są tworzone praktycznie wyłącznie przez społeczność OSX86.

Jak przy każdej instalacji systemu należy wcześniej zrobić kopię zapasową wszystkich ważnych danych. Standardowy sposób instalacji wyczyści cały dysk (można też zastosować np. zewnętrzny dysk USB)

macosxpc
RkBlog

Mac OS X, 10 January 2009

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact