Mac OS X

osxdesktop
Mac OS X
gotowy do pracy

Mac OS X to system operacyjny rozwijany przez firmę Apple Computer i dostępny na komputerach sprzedawanych przez wspomnianą firmę. System ten powstał w oparciu o mikrojądro Mach oraz elementy systemów BSD. Podstawą OS X jest otwarty i publicznie dostępny system operacyjny Darwin. Graficzny interfejs użytkownika w OS X nosi nazwę Aqua i jest własnym rozwiązaniem opracowanym przez Apple.

Mac OS X posiada bogatą kolekcję oprogramowania komercyjnego wysokiej jakości (np. do obróbki multimediów, składu tekstu), jak i szereg darmowych, otwartych aplikacji. Korzenie sięgające systemów Uniksowych sprawiają że dość łatwo przenosić aplikacje działające na systemach uniksowych (czym zajmują się m.in. projekty MacPorts i Fink).

System operacyjny można używać zgodnie z licencją wyłącznie na sprzęcie produkowanym przez Apple. Instalacja OS X na innych komputerach jest nielegalna, choć istnieje raczej nie nękany społecznościowy projekt "OSx86 Project" zajmujący się obsługą sprzętu klasy PC przez Mac OS X (co sprowadza się do szukania, pisania sterowników).

mac-parallels-winxp-bootcamp
Wirtualizacja Win XP

Dla programistów, czy też zaawansowanych użytkowników dostępny jest zbiór narzędzi programistycznych XCode, czy też szereg metod wirtualizacji innych systemów operacyjnych, czy też BootCamp to "doinstalowania" MS Windows obok Mac OS X. Pisanie kodu pod Makiem bez TextMate też nie byłoby takie łatwe i przyjemne. Do tworzenia natywnych aplikacji służą frameworki Cocoa oraz Carbon, w których napotkamy język Objective-C.

Niniejsza strona ma na celu zebranie informacji przydatnych programistom zainteresowanych tworzeniem wieloplatformowych, jak i specyficznych dla Mac OS X aplikacji.

Podstawy

Dla programistów

Python w Mac OS X

Mac OS X dla Developerów
Objective-C vs C++/Java
AppleScript Wprowadzenie
Xcode: wydajniejsza praca

Programming Mac OS X with Cocoa for beginners
Mac OS X Tiger Wikibook

iPhone OS

Ciekawe Aplikacje

Ostatnie wiadomości

Latest articlesRSS
Apple wydaje API Grand Central Dispatch na otwartej licencji2009.09.11
Mac OS X pod Qemu2009.06.15
Obsługa modemów GSM pod Mac OS X2009.06.11
Wymagania Śnieżnego Leoparda2009.06.10
Biblioteki do obsługi iPhone i iPod Touch pod Linuksem2009.06.09
Mac OS X na PC2009.01.10
Fink - zarządzanie aplikacjami uniksowymi w Mac OS X2009.01.07
Apple pracuje nad mobilnym układem w architekturze ARM?2009.01.04
Zarządzanie aplikacjami2009.01.03
MacWorld od poniedziałku2009.01.03
RkBlog

Android i urządzenia mobilne, 2 January 2009

RkBlog main page Search RSS Contact