Sieć i internet

Przeglądarki internetowe

Mac OS X posiada własną przeglądarkę internetową Safari, o dość dobrych możliwościach. Zaletą aplikacji jest integracja z systemem, oraz prostota w użyciu. Z drugiej jednak strony jest to mało popularna przeglądarka i nie wszystkie strony internetowe mogą być poprawnie obsługiwane przez tą przeglądarkę. Alternatywę dla Safari stanowi Firefox, oraz oparty na jego silniku Camino.

Mozilla Firefox

Jeden z flagowych projektów OpenSource i jedna z najlepszych (jeżeli nie najlepsza) przeglądarka internetowa. Aplikacja jest tak znana, że nie trzeba jej szczegółowo opisywać, wystarczy pobrać i zainstalować.

Camino

Jest to przeglądarka oparta o silnik Firefoksa (Mozilli), lecz posiadający własny interfejs i funkcjonalności ściślej związane z Mac OS X. Jeżeli nie potrzebujesz rozszerzeń Firefoksa, to ta aplikacja może okazac się bardziej poręczna na maku. Camino posiada szereg unikalnych funkcjonalności jak integracja przetrzymywania haseł w systemowej aplikacji Keychain, obsługa AppleScript, czy też usprawnienia wyszukiwania, czy też otwartych kart ze stronami www.

Komunikatory

W kategorii komunikatorów internetowych pod Mac OS X prym wiedzie jedna aplikacja (multikomunikator) - Adium. Dostępny jest także Skype, a fanatycy IRCa zapewne zainteresują się Colloquy.

Adium

adium
Konfiguracja
Adium
Adium to komunikator obsługujący praktycznie wszystkie popularne sieci "rozmów" internetowych. Obsługiwane sieci to:
 • AOL Instant Messenger
 • MSN Messenger
 • Jabber (W tym Google Talk i LiveJournal)
 • Yahoo! Messenger (W tym Yahoo! Japan)
 • Bonjour (Zgodny z iChat)
 • MySpace IM
 • Lotus Sametime
 • Novell Groupwise
 • QQ
 • Gadu-Gadu

Kliety pocztowe

Do odbierania i wysyłanie wiadomości Email można z powodzeniem używać dostarczanego wraz z systemem programu Mail. Można także zainstalować Thunderbirda, czy też oczywiście używać aplikacji dostępnych przez przeglądarkę jak GMail.

Agregatory RSS

Vienna

Vienna to agregator RSS dla Mac OS X mogących pochwalić się sporymi możliwościami takimi jak:
 • Obsługa kanałów RSS i Atom oraz podcastów
 • Prosty i intuicyjny interfejs, obsługa kart
 • Wyszukiwarka pobranych wiadomości
 • Automatyczne wykrywanie kanałów RSS na stronach www
 • Style dla wiadomości
 • Obsługa AppleScript
 • Wielojęzyczność

NetNewsWire

NetNewsWire to prosty w użyciu i funkcjonalny agregator RSS oprawiony w ładny i poręczny interfejs. Najnowsze wydania mogą pochwalić się integracją z Książką Adresową, iCal, iPhoto, Growl, Twitterrific i innymi aplikacjami. Agregator obsługuje także mikroformaty.

RSSOwl

To agregator napisany w Javie i posiadający standardowy zestaw opcji dla aplikacji tego typu. Obecnie dostępne są rozwojowe wydania nowej wersji aplikacji - RSSOwl2, co może oznaczać problemy ze stabilnością aplikacji. Aplikacja ta dostepna jest dla Mac OS X, MS Windows i Linuksa. Jej główną zaletą jest pełnotekstowe wyszukiwanie pośród zgromadzonych wiadomości z wykorzystaniem Lucene.

P2P

Transmission

Transmission to minimalistyczny klient sieci Torrent o prostym, lecz funkcjonalnym interfejsie nie przytłaczającym nadmiarem opcji. Jest prosty w użyciu, dobrze integruje się z systemem operacyjnym, oraz posiada takie usprawnienia jak obsługa powiadomień Growl, czy też konfigurowanie ilości zużywanego transferu.

Podcasty - audycje radiowe w internecie

Juice

Juice to aplikacja do pobierania i zarządzania podcastami - audycjami radiowymi publikowanymi w internecie przez zwykłych użytkowników, czy też instytucje i firmy. Główne zalety Juice to wielojęzyczność aplikacji, obsługa wielu odtwarzaczy, czy też wbudowany katalog dostępnych podkastów.

Klient FTP

Cyberduck

cyberduck
Cyberduck
Cyberduck to klient FTP, SFTP, WebDAV i Amazon S3 dla Mac OS X. Jest to złożony klient oferujący bardzo dużą ilość opcji. Obsługuje szereg systemowych technologii i usług jak Spotlight, Bonjour, QuickLook, czy KeyChain. Edycja plików możliwa jest za pomocą zewnętrznych edytorów tekstowych. Obsługuje także AppleScript i powiadomienia Growl.

Narzędzia sieciowe

KisMAC

KisMAC to skaner WiFi dla Mac OS X wykorzystujący pasywne skanowanie i tryb monitorowania (monitor mode). Oprócz kart WiFi dostępnych w komputerach Apple aplikacja ta obsługuje szereg innych jak karty PCMCIA - Orinoco, PrismII, Cisco Aironet, Atheros i PrismGT, USB - Prism2, oraz obecnie rozwijana obsługa kart Ralinka. KisMAC posiada bogatą listę możliwości, w tym obsługa mapowania i GPS, import/eksport plików PCAP, obsługa AppleScript, czy też różne metody atakowania sieci WiFi.

Visual NetTools

Visual NetTools to aplikacja do pingowania serwerów z graficzną prezentacją wyników. Poręczna przy monitorowaniu usług sieciowych.

AirGrab WiFi Radar

AirGrab WiFi Radar to rozbudowana aplikacja do wykrywania i logowania punktów dostępowych WiFi. Oprócz standardowego listowania znalezionych punktów aplikacja umożliwia m.in. eksport danych do HTML.

iStumbler

iStumbler to aplikacja do wykrywania punktów dostępowych (sieci AirPort), dostępnych w zasięgu urządzeń Bluetooth oraz usług Bonjour. Dodatkowo dostępny jest widżet Dashboard - iStumbler Spectrum wizualizujący usługi dostępne na różnych kanałach (i ułatwiający wyszukanie nakładających się na siebie punktów dostępowych itp.)
RkBlog

Mac OS X, 3 January 2009, Piotr Maliński

Comment article
RkBlog main page Search RSS Contact