RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Możliwości i osiągi mini-komputera pcDuino

pcDuino to połączenie mikro-komputera z Arduino. Mówiąc dokładniej jest to miniaturowy komputer zgodny z Arduino i pozwalający wykonywać kod pisany z myślą o płytkach z tej rodziny. Jest to jeden z wielu dostępnych obecnie na rynku komputerów z procesorami ARM. Główne wyróżniki tego projektu to dość niska cena i spore możliwości prototypowania układów elektronicznych (w tym wspomniana zgodność z kodem pisanym dla Arduino). Z drugiej strony konkurencja w tym segmencie jest duża.

pcDuino i adapter T-board do tarcz Arduino

Na płytce znajdziemy popularny procesor Allwinner A10 (1 GHz, Cortex-A8), układ graficzny Mali 400, 1 GB RAM, 2 GB pamięć FLASH z zainstalowanym Lubuntu oraz slot na kartę microSD (do 32 GB). Całość uzupełnia złącze HDMI, Ethernet, dwa porty USB, jeden micro USB OTG oraz drugi do zasilania. Oprócz zwykłej dystrybucji Linuksa (Lubuntu) na procesory ARM komputer ten obsługuje także Androida. Obrazy obsługiwanych systemów można pobrać ze strony projektu.

pcDuino stworzyła amerykańska firma, lecz produkowane jest w Chinach i przez nie też częściowo dystrybuowany. W Polsce kosztuje około 250 PLN (np. w arduinosolutions.com. Cena chińska mieści się spokojnie poniżej 200 PLN. Popularyzacją tego komputera zajęła się też firma SparkFun tworząc m.in. różne klipy wideo dostępne na YouTube, czy poradniki. pcDuino określane jest jako takie "silniejsze Raspberry Pi" - i rzeczywiście parametry sprzętowe w zestawieniu wypadają lepiej. Z drugiej strony społeczność nie jest zbyt duża, a wzrost wydajności nie będzie duży.

Pośród dodatkowych akcesoriów znajdziemy obudowę, w której można także zamontować wyświetlacz LCD, T-Board, czy proto-kit mające zapewnić układ pinów zgodny z Arduino Leonardo i umożliwić montaż tarcz. Komputer nie jest wyposażony w kartę WiFi. Można użyć karty na USB dostarczanej przez producenta pcDuino lub innej z chipsetem obsługiwanym przez Linuksa na architekturze ARM (jak działa z Raspberry to i powinna działać z pcDuino).

Na rynku zaczyna pojawiać się już pcDuino V2 - które kosztem jednego portu USB dostało wbudowaną kartę WiFi i układ pinów zgody z Arduino Leonardo (nie trzeba używać adaptera). Nic innego nie zmieniano. Cena jest jednak nieco wyższa.

Osiągi

Przeprowadziłem szereg benchmarków za pomocą narzędzi phoronixa. Bezpośredniego porównania z wcześniejszymi testami Raspberry Pi, Beagleboard i Odroida niestety nie udało mi się zrobić, gdyż testy zawiesiły się w trakcie testowania nginxa. Porównać można tylko niektóre testy, które się udały.

Benchmark pcDuino, Raspberry Pi i Cubieboard

pcDuino ma podobną konfigurację co cubieboard. Co zaskakujące Cubieboard okazało się lepsze w każdym z testów o 20-50%. W przypadku testu C-ray na wydajność ma też układ graficzny i tutaj pcDuino w swojej standardowej konfiguracji wypadło bardzo słabo. Sterowniki do układu Broadcoma obecnego w Raspberry wydają się być znacznie bardziej zoptymalizowane niż Mali 400.

Użytkowanie

Po wyjęciu z pudełka wystarczy podłączyć klawiaturę, mysz, monitor, podłączyć zasilanie i po chwili zobaczymy pulpit Lubuntu. System działa dość płynnie jak na taki komputer. Płytka musi być zasilana przez zasilacz (5V, 1A lub więcej). Przy zasilaniu z USB przy większym obciążeniu może się częściowo wyłączyć (ginie obraz). O użytkowaniu Lubuntu pisze także sparkfun.

Do dyspozycji mamy repozytoria Ubuntu dla platformy ARM. Daje to pokaźną ilość pakietów, w tym XBMC. Na 2GB za wiele doinstalować się nie da - trzeba by wtedy część plików przerzucić na podmontowaną kartę microSD.

Podobnie jak inne wspomniane mini-komputer także i pcDuino zostało wyposażone w zestaw pinów GPIO, dzięki którym można sterować elektroniką w podłączonych do nich układach. Sam jeszcze na chwilę obecną nie przerobiłem dostarczanych bibliotek Pythona, ale pogląd sytuacji daje artykuł na sparkfun dotyczący programowania na pcDuino. Płytka ma wszystko co trzeba, wliczając w to komunikację szeregową, SPI, czy I2C.

Podsumowanie

pcDuino nie jest jakieś przełomowe. Ma swoje zalety, ale ma też wady. Pod kątem osiągów nie zachwyca, ale też nie ma tragedii. Pod względem elektroniki przegra z Raspberry pod względem ilości bibliotek i społeczności dającej wsparcie. Z drugiej strony może być całkiem poręczne przy pracy z kodem dla Arduino, czy jego implementacji w Pythonie. Dzięki T-Board łatwo przełączać pracę logiki pomiędzy 3.3V a 5V co też przyda się przy testowaniu różnych układów bez konwerterów poziomów logicznych. Pozostałe płytki z procesorami Allwinnera wydają się mieć słabsze wsparcie/otwarcie na programowanie przez nie-wtajemniczonych. Jeżeli możliwości pcDuino Ci odpowiadają to na pewno jest to płytka godna uwagi. Jeżeli stawiasz w elektronice pierwsze kroki - może być ciężko.

RkBlog

Raspberry Pi, Android i komputery wbudowane, 23 September 2013, Piotr Maliński

Comment article