RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Nocna strona Wenus

Promieniowanie z nocnej strony Wenus było już fotografowane przez amatorów, czy profesjonalistów. Zostało obszernie opisane... i każdy wyczekiwał zimowej elongacji Wenus 2010/2011. Bardzo niska faza na początku listopada widoczna na ciemnym niebie była wymarzona do tej nietypowej formy fotografii Wenus. Jak to z astrofotografią bywa - chmury skutecznie zakrywały niebo i możliwości do fotografowania było niewiele. Tylko nielicznym udało się uchwycić poświatę nocnej strony.

Jedyną dobrą fotografię nocnej strony Wenus udało mi się zrobić 26 listopada 2010 z pomocą Baslera acA640-100gm, filtra RG1000 oraz SCT 8" przy f/10. Po połączeniu kilkuset 1 sekundowych klatek i odpowiedniej obróbce JaLego coś z tego wyszło:
venus-26-11-2010
Także Roman Vaňúr z Czech uwiecznił noc na tej planecie. Zastosował on jeszcze mniej wyrafinowany sprzęt bo QHY5 i filtr RG950. Inni autorzy, którzy fotografowali Wenus w czasie wcześniejszych elongacji stosowali znacznie bardziej wyrafinowane kamery jak QSI 504 czy SBIG ST7-XME znacznie droższe od QHY czy Baslera.
RkBlog

Astrofotografia planetarna, 9 January 2011, Piotr Maliński

Comment article