Nowe i nieznane systemy CMS

FrogCMS

FrogCMS to otwartoźródłowy CMS na licencji GPL3 o nowoczesnym (minimalistycznym) interfejsie do zarządzania jego zawartością z prostym systemem użytkowników i uprawnień, czy możliwością tworzenia oddzielnych szablonów dla każdej ze stron. Powstał w styczniu 2007 roku i od tego czasu jest aktywnie rozwijany. Wymaga PHP5 oraz bazy MySQL lub SQLite poprzez moduł PDO. FrogCMS wykorzystuje także mod_rewrite do tworzenia przyjaznych linków.

Oprócz podstaw jak na tego rodzaju skrypty można wymienić jeszcze prostą budowę szablonów, oraz możliwość wykorzystania PHP w treści publikowanych artykułów. Zobacz dostępne skórki, skórki panelu admina, czy dostępne wtyczki.

SilverStripe

SilverStripe to otwartoźródłowy CMS kierowany dla bardziej biznesowych i tych nieobeznanych z siecią użytkowników. Oferuje opcje takie jak: rozmieszczanie artykułów w strukturze strony za pomocą przeciągnij i upuść, edytor WYSIWYG (zrzut ekranu) z obsługą wkleja treści z MS Word, system uprawnień i ról na poszczególne sekcje, czy poszczególne artykuły. Skrypt obsługuje także wersjonowanie wszystkich wpisów - możemy zawsze porównać ze starszą wersją i w razie konieczności przywrócić jedną ze starszych wersji. Jako wadę można wymienić "ukrywanie się" CMSa za firmą SilverStripe rozwijającą go i wykorzystującą w swoich projektach.

MiaCMS

MiaCMS to typowy CMS o ładnym interfejsie i komplecie standardowych funkcjonalności, wystarczy obejrzeć zrzuty ekranu tego systemu. Możliwości tego skryptu to prosta instalacja, "graficzne" edytory treści, wersjonowanie treści, obsługa kanałów RSS, potężny i elastyczny system do rozszerzania funkcjonalności (do tworzenia dodatkowych modułów), elastyczny system szablonów, wyszukiwarka zawartości strony, RESTowy system linków, wielojęzyczność, czy obsługa OpenID v.1 i v.2. Wymagania nie są wielkie: baza MySQL 4.0 lub nowsza, oraz PHP 4.3.2 lub nowsze. Niestety system ten nie jest zbyt popularny i znany (choć chwali się dobrymi ocenami i nagrodami).

ImpressCMS

ImpressCMS to system CMS rozwijany przez jego społeczność. Z ciekawych możliwości można wymienić obsługę wieobajtowych języków - japońskiego, chińskiego (tradycyjny i uproszczony), chińskiego czy koreańskiego. Do tego dochodzi rozbudowany system zarządzania użytkownikami i uprawnieniami, w tym obsługa LDAP. Sam CMS można wykorzystać do wielu celów - od publikowania artykułów i newsów po sklep internetowy, czy system do przeprowadzania rozbudowanych ankiet. Sporo rozszerzeń, skórek i tłumaczeń interfejsu można znaleźć na stronie projektu.

MODx

MODx to jeden z bardziej popularnych skryptów "nowego pokolenia". Wymagania to PHP 4.3.11 lub nowsze (z modułem GD i Freetype), safe_mode off, register_globals off, baza danych MySQL 4.1.20 lub nowsza (poza 5.0.51). Twórcy zalecają stosowanie PHP 5.2.9 lub nowszego z modułami: GD, Freetype, SimpleXML, PDO, mcrypt + mhash, SOAP oraz bazę MySQL w wersji 5.0.67 lub nowszej.

Z funkcjonalności podkreślana jest optymalizacja pod kątek wyszukiwarek (SEO), przyjazne linki, przyjazny instalator, oraz stosowanie nowoczesnych elementów interfejsu (np. AJAX). Można przyjżeć się temu bliżej na zrzutach ekranu, czy przeglądając listę dodatków.

Textpattern

Textpattern to system CMS o funkcjonalnościach przeznaczonych na strony z wiadomościami, blogowe i im podobne. Skrypt wymaga PHP 4.3 lub nowszej wersji i bazy MySQL w wersji 3.23 lub nowszej. Posiada funkcjonalny i lekki interfejs i w miarę dobrze wygląda... Nie jest niestety zbyt popularny i nie ma dużej społeczności i strony wsparcia z prawdziwego zdarzenia.

RadiantCMS

RadiantCMS to system CMS napisany we frameworku Ruby on Rails. Oferuje nowoczesny estetyczny wygląd i spore możliwości publikowania artykułów, które możemy formatować za pomocą tagów HTML, znaczników Markdown czy Textile. Często wykorzystywane fragmenty kodu możemy przechowywać w specjalnym module "snippetów". Do tego dochodzi zaawansowane keszowanie, hierarchiczna struktura treści, łatwe tworzenie nowych filtrów dla Textile i Markdowna, czy ogólnie możliwości RoR.

RkBlog

CMS i E-Commerce, 7 September 2009

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact