RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Nowe kolorowe kamery ZWO - ASI224, ASI185 i ASI178 już w przedsprzedaży

ZWO wprowadza na rynek trzy nowe kamery. Zapowiada już ASI224, nieco większą ASI185 oraz ASI178 o bardzo małych pikselach. Cena promocyjne w przedsprzedaży do 1500-1650 zł.

ASI224 to kolorowa kamera z matrycą IMX224 o przekątnej 1/3" i pikselu 3,75 mikrometra. Jej ogromną zaletą jest bardzo niski szum odczytu mierzony od 1,5e do 0,75e w zależności od zastosowanego gainu. Tak ekstremalnie niski szum odczytu pozwolił uzyskać testerom bardzo dobre wyniki, nawet z filtrem na pasmo metanu (co dla kamery kolorowej jest dodatkowym wyzwaniem).

ASI185 to kolorowa kamera z nieco większą matrycą o przekątnej 1/1.9". Matryca IMX185 ma nieco większe szumy odczytu (3,3e - 1,4e), ale to i tak mało w porównaniu do poprzednich generacji matryc i kamer.

ASI178 to kolorowa kamera z matrycą IMX178 o przekątnej 1/1.8" i małym pikselu 2,4 mikrometra. Daje to sporą ilość pikseli, co przekłada się na klatkę 3096 x 2080. W odróżnieniu od pozostałych dwóch matryc ta wykorzystuje technologię podświetlenia od tyłu (BSI) żeby poprawić sprawność (fill factor) tak małych pikseli. Szum odczytu mierzony jest na 2,2e - 1,4e.

Wszystkie te kamery oparte są o interfejs USB 3.0 i wyposażone są w czystą szybkę ochronną - gdzie wcześniejsze kamery kolorowe ZWO wyposażone były w szybkę z powłokami IR/UV cut. Zmiana na czystą szybkę spowodowana jest bardzo dobrymi osiągami kamer (testowano ASI224) w podczerwieni, nawet w wąskich filtrach jak filtr metanowy. Kamery można zamówić w przedsprzedaży na astronomy-imaging-camera.com i astromarket.org.

Połączenie ASI174 i ASI224 na galaktyce Wir przedstawił Emil, Saturna w kolorze i w paśmie metanu zaprezentował Marc Delcroix, a Saturna z bardzo dużej tuby z Australii przedstawił Darryl.

Jak widać postęp technologiczny stwarza coraz to nowe możliwości w astrofotografii. Kolorowa kamera rywalizująca jak równy z równym z kamerą mono, czy coraz śmielsze ataki kamer planetarnych na obiekty DS za pomocą kilku sekundowych, a nie kilku minutowych ekspozycji - to byłoby fantastyką jeszcze rok temu.

ZWO pracuje także nad korektorem dyspersji atmosferycznej, jak i nad chłodzonymi wersjami omawianych kamer.

W Europie pojawiły się już pierwsze przedsprzedaże QHY miniCAM5s. Teleskop Express listuje kolorową miniCAM5s za 2500 zł. Za 2900 zł kupimy wersję z portem ST4. Kamera ta wyposażona jest w matrycę z tej samej rodziny co ASI120, czy QHY5L-II. Kamera posiada agresywne chłodzenie (45 stopni poniżej otoczenie) i elektroniką usuwającą na żywo większość z szumu FPN (co też powoduje że nie można użyć starych darków bo efekt zmienia się z każdą zmianą ustawień). Niebawem powinny pojawić się też wersje mono jak i wersja miniCAM5f z wbudowanym kołem filtrowym na 12mm niestandardowe filtry.

RkBlog

Astrofotografia planetarna, 12 July 2015, Piotr Maliński

Comment article