RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Opóźnienia dla QHY IMG0H w ezPlanetary

Konfiguracja kamery QHY do astrofotografii planetarnej

Planetarna kamerka QHY IMG0H znajduje się w obrocie od jakiegoś czasu i nie zyskała zbytniej popularności. Główną przyczyną może być kiepski software - ezPlanetary, a drugi - długie opóźnienia przy premierze. Niebawem wsparcie dla całej serii IMG ma pojawić się w FireCapture (choć żadne daty nie są znane). Na chwilę obecną pozostaje ezPlanetary.

Przygodę z IMG0H warto rozpocząć od pobrania najnowszego sterownika i ezPlanetary ze strony QHY. Ważnym elementem jest ustawienie optymalnych opóźnień (opcja Finetune). Będzie wyglądać to mniej więcej tak:
Opóźnienia w ezPlanetary
Máximo Suárez posiedział trochę nad tymi opcjami i ustalił optymalne wartości dla IMG0H. CCD Timing: Dla ADC Timing: Pozwala to uniknąć różnych dziwnych linii pojawiających się przy niewłaściwych ustawieniach.

Kamera korzysta z oddzielnego zasilania i posiada aktywne chłodzenie o około 30 C. Można wykorzystywać ją jako guider (ma port ST4 oraz sterownik ASCOM), lub też fotografować obiekty głębokiego nieba na dłuższych czasach - czy to z poziomu ezPlanetary, czy innych aplikacji poprzez sterownik ASCOM. W przypadku astrofotografii planetarnej chłodzenie wydaje się nie mieć wpływu na obraz.

RkBlog

Astrofotografia planetarna, 5 December 2011,

Comment article