PointGrey Blackfly - nowa kamerka do fotografii Układu Słonecznego

PointGrey zapowiedział nową kamerę - Blackfly. Pojawić ma się jeszcze w tym roku i kosztować ma $395 lub 299 EUR tak więc dość tanio. Blackfly to kamera Ethernetowa (GigE), którą łączy się kablem sieciowym z kartą sieciową komputera (interfejs szybszy od USB2).

PGR Blackfly wykorzystuje sprawdzoną już matrycę e2v - EV76C560. Matryca ta posiada dość dużą przekątną - 1/1.8" i dobry rozmiar pikseli 5.3 μm. Pełna klatka 1280x1024 może być nagrywana z prędkością 60 klatek na sekundę. Mniejsza klatka (ROI) powinna dawać jeszcze większe prędkości. Sama matryca zapewne będzie ustawiona na sztywno w trybie globalnej migawki tak jak Ximea xiQ (matryca ta oferuje też migawkę postępową o niższych szumach odczytu ale z możliwymi artefaktami od niestabilnego obrazu).

Duża przekątna matrycy pozwoli łapać spore połacie Księżyca, jak i np. całą tarczę Słońca w małych teleskopach słonecznych. Osiągi są dość dobre i kamerkę będzie można zaprząc także do fotografii planetarnej. EV76C560 nie jest najnowszą matrycą od e2v, ale dość tanią (bo pojawiły się te nowsze). Dzięki temu za nieduże pieniądze otrzymujemy bardzo wszechstronną i dobrą kamerę (jakieś 1200 PLN to bardzo niska cena w porównaniu do starszych kamerek księżycowych jak np. DMK31/41/51).

Wspomnianą matrycę testowałem już w kamerach IDS Imaging UI-1245LE-M-GL, czy Ximea xiQ MQ013MG-E2. Na forum astrosurf poddano ją także testom w dużych teleskopach słonecznych. Rezultaty bardzo pozytywne.

PointGrey Blackfly
RkBlog

Astrofotografia planetarna, 21 October 2012, Piotr Maliński

Comment article
RkBlog main page Search RSS Contact