Porównanie QHY5v z DMK21 na Jowiszu

QHY5v to kamera guider wyposażona w matrycę CMOS Micron MT9V032. Jako że posiada elektroniczną pełnoklatkową migawkę (Whole Array Shutter) daje obraz pozbawiony zniekształceń jakie mogą pojawić się w przypadku prostszych form odczytu danych. Dzięki temu kamerka ta polecana jest także do astrofotografii planet, Księżyca czy Słońca. Z pomocą znajomego posiadającego taką kamerkę dokonałem porównania QHY5v z DMK21 na Jowiszu.

Do obsługi kamerki QHY5v musimy zainstalować sterowniki oraz API sterowników dla platformy ASCOM (jak i samą platformę). Sterowniki można pobrać ze strony producenta. Po instalacji oprogramowanie guidujące czy do przechwytywania obrazu jak Nebulosity będą mogły połączyć się z kamerą (wybieramy kamerę ASCOM i następnie z listy nasz model QHY5). Do QHY5v i innych podobnych modeli można wykorzystać darmowe QGVideo32, czy skorzystać np. ze wspomnianej Nebulosity.

Czułość matrycy Micron MT9V032 jest praktycznie identyczna jak matrycy CCD ICX098 stosowanej w webcamach czy kamerkach ImagingSource DMK/DBK/DFK21. Dodatkowa zaleta to maksimum czułości przesunięte w kierunku czerwieni co usprawnia działanie filtrów podczerwonych. Niestety obie matryce odstają od nowszych matryc CCD stosowanych w dedykowanych kamerach do DS, w tym także nowej "planetarnej" matrycy ICX618.

Do rejestracji obrazu z QHY5v użyłem Nebulosity 2, filtrów RGB Oriona oraz filtru podczerwieni Astronomik Pro Planet 742. Dla każdego kanału rejestrowałem po 1000 klatek za wyjątkiem R,G,B przy f/20 gdzie zapisałem jedynie po 500 klatek na kanał. Zapisane serie były stackowane w Registax i następnie obrabiane i składane w kombinację IR-RGB w Astra Image.

Fotografie testowe - QHY5v kontra DMK21

Porównanie kanałów:
jowisz-08-07-2010
QHY5v, obrobione wersje kolorowe, IR-RGB. f/10, f/15 i f/20:
jowisz-08-07-2010

DMK21 wersje Ir-RGB (Pro Planet 742 i 807):
jowisz-08-07-2010

Jak widać QHY5v radzi sobie z Jowiszem nie gorzej niż DMK21 - a kosztuje znacznie mniej. Od strony wad można wymienić mniejsze wsparcie oprogramowania dla tej kamerki - aplikacje do avikowania planetarnego jak FireCapture nie obsługują jej. Dodatkowo kamerka posiada nieduży zestaw ekspozycji i przy małych światłosiłach (poniżej f/15) prześwietla klatki nawet przy najkrótszych ekspozycjach i trzeba przyciemniać obraz dodatkowym filtrem ND. Z drugiej strony dostajemy guider z portem ST-4 i kamerkę planetarną dobrze sprawującą się przy fotografii na dużych ogniskowych przy światłosiłach f/15 i większych.

Jeżeli szukacie czegoś lepszego niż webcam, a kamerki DMK/DBK/DFK21 są dla was za drogie - QHY5v jest dobrą alternatywą.

QHY5

Pierwszy model guiderów - QHY5 także stosowany jest użytkowników w astrofotografii. Posiada nieco słabszą elektronikę, lecz ma bardziej czułą matrycę. Zbierając duże ilości klatek o niedługich czasach ekspozycji można próbować sił z obiektami głębokiego nieba jak i z astrofotografią planetarną. Kilka przykładowych zdjęć opublikował Roman Vanur na forum QHY.
RkBlog

Astrofotografia planetarna, 14 July 2010

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact