QHY przygotowuje nowe kamerki planetarne

QHY pracuje nad nowymi kamerkami "planetarnymi" - IMG0S i IMG0L. Obie kamerki oferują:

  • 14/8 bitowy obraz
  • Chłodzenie 30 stopni poniżej T otoczenia
  • Port ST-4

IMG0S wyceniany jest wstępnie na 430 - 450 Euro i wyposażony jest w matrycę ICX204 w wersji kolorowej lub monochromatycznej - stosowaną także w DMK31. IMG0L wyceniany na 280 - 320 Euro wyposażono w mniejszą matrycę ICX098 - także w wersji mono lub kolor. Kamerki te obsługuje dedykowany program EzPlanetary, choć obecnie nie wzbudza on uznania wśród astrofotografów. Dzięki sterownikom pod platformę ASCOM powinny być obsługiwane przez Nebulosity czy PHD (które są dołączone do zestawu wg. ccd-labs).

Obecnie wprowadzanie kamerki na rynek zbliża się do finału - model został wyposażony w port ST-4 i trwa produkcja pierwszej partii. Nie podano jednak żadnych terminów, w których trafią one na sklepowe półki.

Chłodzone 14 bitowe kamerki planetarne powinny kryć w sobie spory potencjał. Dzięki chłodzeniu kamery powinny mieć bardzo małe szumy przy maksymalnym gainie stosowanym bardzo często przy astrofotografii planetarnej. Co mnie dziwi to brak modelu z nowszą matrycą o większej czułości. ICX618 nie jest drogi, a oferuje ponad dwukrotnie większą czułość od ICX098. Tak jakby QHY nie chciało pójść o krok dalej i stworzyć produkt dla bardziej wymagających astrofotografów. Być może nie chcą kamerki planetarnej z np. QE 68% (ICX618) by nie kanibalizować kamerek entry-level do DSów QHY 6 oraz 6 Pro, albo też nie mają gotowych chińskich modułów kamerek z nowymi matrycami.

img0s

RkBlog

Astrofotografia planetarna, 14 July 2010, Piotr Maliński

Comment article
RkBlog main page Search RSS Contact