Recenzja bezprzewodowego tunera August DVB-T405

Stacjonarne tunery DVB-T są i mają się dobrze. Dongle podłączane przez USB zazwyczaj mają problem z jakością sygnału, gdy używamy ich wewnątrz budynków. Jest jednak alternatywna opcja - tunery DVB-T z bezprzewodową transmisją danych. Pozwalają one umieścić dongla z anteną z dala od urządzenia do którego przesyłają dane. W tej recenzji zaprezentuję taki właśnie tuner - August DVB-T405.

Tuner z podstawową anteną

Tuner z podstawową anteną

Tuner z większą anteną działa znacznie lepiej

Tuner z większą anteną działa znacznie lepiej

August DVB-T405

Tuner dostępny jest na Allegro za około 200 zł. Do tego inne sklepy internetowe jak Amazon czy Aliexpress. Tuner działa wyłącznie poprzez aplikację na iOS i Androida. W przypadku Androida tuner zadziałał bez problemu z dwoma telefonami, lecz na Chromebooku aplikacja nie mogła połączyć się z urządzeniem.

Tuner posiada 650mAh akumulator, który pozwala na około 3 godziny pracy (ładowanie 2 godziny, micro-USB). Zasięg połączenia WiFi to według producenta około 10 metrów – u mnie kilka metrów plus szyba nie stanowiły problemu.

Po naładowaniu urządzenia wystarczy włączyć je, ustawić antenę tak by miała najlepszy możliwy sygnał (przy oknie, za obrysem budynku itd.) i gotowe. Następnie uruchamiamy aplikację i wybieramy urządzenie z listy - urządzenie powinno połączyć się z hotspotem WiFi tunera (WiFi musisz mieć włączone, jeżeli nie następuje zmiana hotspota - połącz się ręcznie).

Hotspot tunera

Hotspot tunera

Wybór urządzenia
Wybór urządzenia

Wybór urządzenia

Po pierwszym połączeniu trzeba przeskanować w poszukiwaniu kanałów. Jeżeli odbiornik złapie sygnał to powinniśmy dostać listę kanałów i można zacząć oglądać TV. Listę kanałów warto też ponownie przeskanować gdy przenosimy tuner w inne miejsce.

Ustawienia

Ustawienia

Główne okno aplikacji

Główne okno aplikacji

Lista kanałów

Lista kanałów

Aplikacja pozwala też na nagrywanie, choć z tym jeden ze smartphonów miał problem - obraz przestał być płynny - albo system plików nie wyrabiał z zapisem, albo procesor / brak sprzętowego wsparcia dla tej operacji. Niemniej jako tuner nie robił problemów.

Tuner i aplikacja w akcji

Tuner i aplikacja w akcji

Dostępne są też tunery tego typu innych producentów. Medion Akoya oferuje jeden, choć nie testowałem go. W przypadku Augusta zaletą jest zestaw przejściówek do różnych anten - ta najprostsza nie łapała sygnału gdy tuner był na balkonie, ta nieco większa z magnesem u podstawy nie miała już problemów gdy antena umieszczona była na balustradzie. Dzięki przejściówkom tuner można też podłączyć do większych anten.

Jeżeli chodzi o połączenie WiFi Direct to aplikacja nie pozwala na przełączenie radia WiFi tunera w tryb klienta i podłączenia go do istniejącej sieci - używanie tunera uniemożliwi więc używanie WiFi na docelowym urządzeniu.

August DVB-T405 w akcji

August DVB-T405 w akcji

Fragment nagrania z tunera

Fragment nagrania z tunera

RkBlog

Android i urządzenia mobilne, 9 March 2020

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact