RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Recenzja klawiatury i myszy bezprzewodowej Rapoo

Recenzja bezprzewodowej klawiatury Rapoo E9080 i Myszki Rapoo 3100P

Rapoo to chiński producent akcesoriów komputerowych. Specjalizuje się w urządzeniach bezprzewodowych - klawiaturach, myszkach, słuchawkach, czy głośnikach. Mimo podejrzeń co do chińskiej jakości produkty tej firmy wyglądają na całkiem dobrze przemyślne i dobrze wykonane. W tym artykule opiszę bezprzewodową klawiaturę Rapoo E9080 i bezprzewodową myszkę Rapoo 3100P. Większość produktów Rapoo, wliczające te wymienione dostępne jest na naszym rynku. Brakować może tych najnowszych.

Klawiatura E9080

Jest to jedna z wielu modeli cienkich bezprzewodowych klawiatur tego producenta. Różnią się wyglądem i obecnością (lub brakiem) touchpada. Ten model posiada po prawej stronie w pełni funkcjonalny touchpad, który może także działać jak klawiatura numeryczna. Całość ma rozmiar zbliżony do klawiatury 15" laptopa.

Klawiatura Rapoo E9080 i mysz Rapoo 3100P

Klawiatura Rapoo E9080 i mysz Rapoo 3100P

Płaskie klawisze klawiatury

Płaskie klawisze klawiatury

Klawiatura zasilana jest przez dwa cienkie paluszki (AAA) a łączność z komputerem zapewnia typowy miniaturowy radioodbiornik USB. Klawiatura pod Linuksem działa od razu po podłączeniu/włączeniu. Nie są potrzebne żadne dodatkowe sterowniki, czy aplikacje/ustawienia. Dotyczy to także wbudowanego touchpada.

Klawisze są płaskie i lekko chropowate. Na klawiaturze pisze się całkiem przyjemnie, szczególnie gdy ktoś przyzwyczajony jest do niewielkich klawiatur laptopów. Nie jest zbyt głośna, ale to zależy od podłoża. Jeżeli podłoże nie jest równe to w trakcie pisania górna część klawiatury będzie dobijać do podłoża, co da głośniejsze stuki. Płaski blat albo prosta podkładka rozwiążą problem.

Wielofunkcyjny touchpad

Wielofunkcyjny touchpad

Touchpad to dość oryginalny pomysł. Jest duży i nie posiada przycisków znanych z klasycznych touchpadów. Może być także przełączony w tryb klawiatury numerycznej. Wystarczy przeciągnąć palcem na dole touchpada by przełączyć tryb. Jako że touchpad jest z boku i brakuje mu przycisków Rapoo zaprojektował zestaw gestów do obsługi touchpada.

Jak widzimy wszystko da się obsługiwać jedną, prawą ręką. Powierzchnia touchpada jest trochę chropowata, co przy długotrwałym użytkowaniu może nie być zbyt komfortowe dla palców. Touchpad nie zawsze może reagować jeżeli np. uderzamy za słabo. Gdy nie używamy klawiatury usypia się co wyłącza touchpad. By go obudzić trzeba wcisnąć jakiś klawisz.

Gesty i samą klawiaturę zaprezentował też producent w ciekawym klipie:

Klawiatura jest bardzo cienka i lekka. Te bez touchpada tym bardziej. Jako że jest bezprzewodowa można używać jej z dala od komputera. Producent podaje jakieś 10 metrów i może to być bliskie prawdzie. W domu klawiatura utrzymuje zasięg we wszystkich pomieszczeniach, nawet gdy nie widzi bezpośrednio komputera z radioodbiornikiem. Może to być zaleta dla komputerów typu HTPC - domowe kina domowe itp.

Klawiatura jest bardzo cienka

Podobną klawiaturę oferuje Logitech - Touch K400. Jest nieco grubsza i wykonana z plastiku (Rapoo ma metalowy spód). Klawisze są też nieco grubsze z wgłębieniami (nie są płaskie jak w rapoo). Touchpad natomiast jest klasyczny - z dwoma przyciskami i mniejszy. K400 to także klawiatura "laptopowych" rozmiarów.

Myszka Rapoo 3100P

Typowa bezprzewodowa myszka z radioodbiornik na USB. Zasilana jest na dwa paluszki (AA) wkładane od góry po podważeniu górnej obudowy. Wystarczy podłączyć radioodbiornik i włączyć myszkę. Zasięg jest równie dobry co w przypadku klawiatury. Poza kółkiem nie mam zastrzeżeń - kółko jest nacinane by dać lepszą "przyczepność" ale też drażni nieco palec.

Mysz Rapoo 3100P
Mysz Rapoo 3100P

Mysz Rapoo 3100P

RkBlog

Akcesoria i różności, 18 March 2013,

Comment article