RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Rejestracja obrazu za pomocą IC Capture.AS i kamerki ImagingSource

IC Capture.AS to oprogramowanie do rejestracji klipów AVI i pojedynczych klatek z kamerek ImagingSource (DMK, DBK, DFK). Aplikacja jest prosta w obsłudze i nie wymaga ustawiania zbyt wielu opcji. Zakładając że już zainstalowałeś sterowniki i IC Capture.AS z płyty CD dołączonej do kamerki:

Jak fotografować?

Gdy na nocnym niebie pojawią się gwiazdy możemy zabrać się za pierwsze próby z kamerką. Pierwsze próby zacznij z najmniejszą ogniskową (bez Barlowa). Zarejestrowane AVI obrabia się później w aplikacjach takich jak Castrator, AutoStakkert, Avistack, czy Registax, które opisane zostaną w oddzielnych artykułach. Łączą one obrazy z poszczególnych klatek i łączą w jeden finalny obraz o lepszej jakości niż pojedyncza klatka.

Dobre rady odnośnie astrofotografii za pomocą DMK21

W przypadku kamerek TIS do wyboru mamy dwie aplikacje do rejestracji obrazu: IC Capture AS oraz darmową aplikację FireCapture. Obie radzą sobie z rejestracją klipów AVI bez problemu, choć niektórzy użytkownicy narzekają na losowe wysypywanie się IC Capture AS. FireCapture oferuje kilka dodatkowych opcji jak centrowanie planety w zapisywanej klatke filmu, ROI, czy binning 2x2. Niezależnie od aplikacji reguły rejestracji obrazu są takie same dla Marsa, Jowisza, Saturna, Wenus czy Merkurego. Uran, Neptun ze względu na swoje niewielkie rozmiary i niską jasność wymagają innego podejścia nie uwzględnionego w tym opisie.

Poniżej znajduje się zrzut ekranu IC Capture AS w czasie nagrywania kliku AVI:
ic_capture_as

Należy zwrócić uwagę by kamera pracowała w trybie 30 FPS (a nie 60 FPS). Opcja ta podana jest na górnej belce aplikacji. Do rejestracji obrazu trzeba otworzyć jeszcze dwa okna - Capture -> Toggle Record Info Dialog oraz Device -> Properties. Pierwsze okno umożliwia rozpoczęcie i zakończenie nagrywania oraz ustawienia prefiksu dla nagrywanego klipu.

Okno właściwości pozwala kontrolować długość ekspozycji oraz gain. DMK21 działa bardzo dobrze do ekspozycji około 1/30 sekundy. Powyżej dla astrofotografii planetarnej pojawiają się spore szumy (szczególnie gdy jest ciepło) i uzyskanie dobrego materiału może być trudne (choć nie niemożliwe. W dobrych warunkach dłuższe ekspozycje dla np. kanału podczerwieni mogą dać lepsze rezultaty niż klatki niedoświetlone przy 1/30). Zmniejszenie gaina zmniejsza jasność fotografowanego obiektu jak i elektroniczne szumy. Zmniejszenie gaina przydaje się przy astrofotografii Słońca, czy Księżyca, gdzie duża jasność pozwala na zmniejszenie gaina bez wpadnięcia w zbyt długie ekspozycje. W przypadku astrofotografii planetarnej odpowiednio duży stack klatek zarejestrowanych ma maksymalnym gainie da taki sam efekt jak klip zarejestrowany z mniejszym.

Można także otworzyć okno z histogramem. Wyświetlać będzie ono na żywo histogram dla nadpływających klatek. Wypełnienie histogramu określa żółty obszar widoczny na powyższym zrzucie. Punktem wyjściowym powinno być wypełnienie histogramu w połowie lub nieco więcej jeżeli czasy ekspozycji nie będą zbyt długie. Zbyt niskie wypełnienie histogramu da mniej szczegółowy, bardziej ziarnisty obraz (po obróbce). Niskie wypełnienie histogrami czasami może być niezbędne by np. zarejestrować obraz mniej zniekształcony przez seeing, czy z wykorzystaniem bardzo ciemnego filtra.

Fotografując monochromatyczną kamerą stosujemy filtry RGB oraz różne dodatkowe, np. podczerwone dla luminancji. Jakość wynikowej fotografii zależeć będzie od seeingu, ostrości, a także od ilości zestackowanych klatek. Dla DMK21 należy zebrać ponad 1000 klatek na każdy kanał. W przypadku Jowisza 1200-1500 klatek na kanał jest jak najbardziej wykonywalne. Stosując fotografię L-RGB da się ograniczyć niewielką rotację planety. Generalnie im więcej połączonych dobrych klatek tym mniejsze szumy i większa możliwość obróbki (ostrzenia, waveletów) surowego stacka.

W skrócie:
RkBlog

Astrofotografia planetarna, 4 August 2011, Piotr Maliński

Comment article