RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

[rt73usb] Pentagram Hornet P 6122-10

PENTAGRAM horNET Wi-Fi USB P 6122-10 to karta WiFi podłączana do komputera poprzez port USB oparta o chipset firmy Ralink.

PENTAGRAM horNET Wi-Fi USB P 6122-10 to karta WiFi podłączana do komputera poprzez port USB. Cechuje się dużą zewnętrzną anteną, która według producenta daje zasięg nawet do 1000 metrów. W czasie testów zarówno pod Linuksem jak i MS Windows karta horNET cechowała się bardzo słabymi osiągami czułości/zasięgu.
pentagram_hornet

Współpraca z Linuksem

Do testów wykorzystano kernel 2.6.25 z nowym stosem WiFi. W tej wersji jądra moduły dla kart opartych o chipsety Ralinka z projektu rt2x00 zostały włączone do samego kernela, tak więc nie była konieczna ich dodatkowa kompilacja. Dla tej karty potrzebny jest moduł rt73usb ( Ralink rt73 usb support), który powinien być automatycznie ładowany po podłączeniu urządzenia. Obsługa karty przez np. NetworkManagera nie stanowi problemu. Karta działa stabilnie.

Uwagi

Kart ma bardzo słabą czułość/zasięg. Z przeprowadzonych w dwóch miejscach warszawy karta ta wypadła bardzo słabo. W pierwszym teście wykryła jedynie domową sieć wifi z nadajnikiem znajdującym się niewiele ponad metr oddzielonym ścianą. W drugim teście nie wykryła firmowej sieci WiFi z punktem dostępowym oddalonym o kilka metrów.
pentagram_hornet2
Karta Broadcom wbudowana w laptopie korzysta z dwóch anten PIFA umieszczonych w górnej części ekranu i jest w stacie wykryć znacznie więcej punktów dostępowych, a także dla sieci "domowej" sygnał jest znacznie lepszej jakości.

W sieci

RkBlog

Akcesoria i różności, 14 July 2008,

Comment article