SharpCap - nagrywanie klipów AVI z webcamów

SharpCap to darmowa aplikacja do rejestrowania klipów AVI z różnych webcamów. Jest to dość nowa aplikacja i obsługuje wszystkie standardowe webcamy oferując opcje dostosowane do możliwości danego modelu (nie jest robiona na sztywno pod kilka określonych modeli).

Po uruchomieniu aplikacji pojawi się głównej okno:
sharpcap1
  • W górnym menu w zakładce File wybieramy katalog, do którego będą zapisywane klipy AVI
  • W zakładce Cameras możemy wybrać webcam z listy (aplikacja będzie widziała także np. webcam wbudowany w laptopa)
  • Poniżej górnego menu mamy listwę z opcjami. Object name pozwala nam podać nazwę obiektu - będzie to dołączone do nazwy pliku (można więc podać np. nazwe obiektu, specyficzne ustawienia itp.). Start Capture wyświetli okno rozpoczęcia nagrywania klipu.
  • Po prawej stronie okna aplikacji znajduje się panel ustawień takich jak format, rozdzielczość i prędkość. Skład opcji będzie się różnił pomiędzy różnymi typami webcamów. Czasami wraz z SharpCap trzeba stosować aplikację dostarczaną z webcamem by wyłączyć w niej np. automatyczny dobór ekspozycji.
Po kliknięciu na Start Capture wyświetli się okno nagrywania, gdzie można wybrać limit klatek lub nagrywanie ciągłe, lub na czas:
sharpcap2
Czasami po uruchomieniu okna mogą zmienić się ustawienia webcama. Wystarczy je zmienić przed wystartowaniem nagrywania nie zamykając okna. Jeżeli ustawienia ciągle się zmieniają, albo webcam nie reaguje na zmiany ustawień w SharpCap to należy sprawdzić w aplikacji dołączonej do webcama czy w ustawieniach nie ma przypadkiem włączonej automatyki ekspozycji/balansu kolorów. Wyłączamy i wtedy będziemy mogli konfigurować ustawienia jak ekspozycja i gain z SharpCap lub poprzez tą aplikację.

Formaty klipów

Webcamy mogą nagrywać w różnych formatach. Niektóre są bezstratne - nie stosują kompresji degradującej obraz (YUY2, RGB24, i420). Słabsze webcamy oferują większą rozdzielczość poprzez interpolację i stratne formaty jak MJPG, których w astrofotografii lepiej nie stosować. Webcamy na USB 1.1 będą dość wolne na bezstratnych formatach (około 5 FPS). Registax bez problemu obsługuje YUY2, RGB24 czy i420. Nie obsługuje np. MJPG.

Optymalne ustawienia

Podstawa to dobór czasu ekspozycji i wzmocnienia (gain). Webcamy nie podają dokładnych wartości i wszystko jest względne. Gain dość często ukrywany jest pod ustawieniem jasności (brightness) a czas ekspozycji - exposure, exposure time lub jeżeli go nie ma na panelu to dostępny jest jedynie w aplikacji dołączonej do webcama. Nie powinniśmy stosować zbyt dużego wzmocnienia, a ekspozycję dobieramy tak by obraz był jasny, ale nie przepalony. Niedoświetlone klatki nie dadzą dobrej wynikowej fotografii, jak i może pojawić się efekt cebuli, gdzie po wyostrzeniu pojawią się na planecie liczne okręgi.

Przy niskich światłosiłach nawet na najniższym wzmocnieniu i ekspozycji obraz może być przepalony. Trzeba zwiększyć światłosiłę, lub zastosować filtr przyciemniający obraz (np. podczerwony dla czarnobiałych lub polaryzacyjny dla kolorowych fotografii).

W przypadku webcamów wyposażonych w matryce CMOS zazwyczaj nie znamy rozmiaru piksela, co utrudnia dobranie maksymalnej optymalnej światłosiły. Webcamy z CCD ICX098 (SPC900NC, SPC880NC, Vesta, Toucam) mają piksele 5,6 x 5,6 mikrometra i optymalna światłosiła to f/20. Webcamy obsługujące video w standardzie HD zazwyczaj mają sensory z mniejszymi pikselami, nawet do 2,2 x 2,2 mikrometra dla których optymalna światłosiła to około f/7. W takim przypadku należy zacząć od np. f/10 i porównać rozmiar planety z rozmiarem uzyskanym z kamerki o znanym rozmiarze piksela i tej samej ogniskowej.

RkBlog

Astrofotografia planetarna, 21 November 2010

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact