Stackowanie klipów AVI planet, Księżyca i Słońca w Autostakkert 2

Autostakkert 2 to nowa odsłona aplikacji Emila Kraaikamp do stackowania zdjęć planet jak i zdjęć powierzchni Księżyca i Słońca. Nowa wersja oferuje usprawnione i bardziej wydajne algorytmy jak i obsługę stackowania powierzchni - Księżyca i Słońca. W tym artykule przedstawię jak korzystać z nowego Autostakkerta.

Aplikację można pobrać z jej strony. Dodatkowo w przypadku planet potrzebny będzie Castrator, który przycina i ustawia klatki z klipów planetarnych. Autostakkert w przypadku planet wymaga klipów z wyrównaną pozycją planety - otwórz klipy w Castratorze, wybierz rozmiar i uruchom przycinanie. Wygenerowane przez Castrator klipy wykorzystaj w Autostakkercie.

W przypadku Autostakkerta 2 otwieramy klipy, wybieramy pasujące nam ustawienia, zaznaczamy obszar lub obszary wyrównywania i stackujemy. Dla planet obsługiwane jest stackowanie wielu klipów na raz. Dla powierzchni musimy obrabiać po jednym klipie na raz.

Ustawienia

Autostakkert 2

Autostakkert 2 po uruchomieniu

Po uruchomieniu pojawią się dwa okna. Jedno z ustawieniami, a drugie po prawej - na podgląd klipu.

 • Image Stabilization: tutaj wybieramy czy mamy do czynienia z planetą, czy klipem powierzchni (Księżyc, Słońce)
 • Quality Estimator: wybieramy algorytm określający jakość klatek. Zazwyczaj "Gradient" działa bardzo dobrze. "Noise Robust" zmniejszamy gdy seeing jest bardzo dobry, a zwiększamy gdy jest bardzo słaby. Domyślne "3" też będzie dobre.
 • Output Images: wybieramy rozszerzenie dla stacka (TIFF zalecany)
  • Stack at frame number: ile najlepszych klatek użyć do stacka
  • And at percentage: ile % najlepszych klatek użyć do stacka
  W AS2 stacki są robione ze wskazanej liczby najlepszych klatek. Im lepszy seeing tym lepiej będą wyglądać stacki z bardzo dużych procentów. Zazwyczaj 25% i 50% dają odpowiednie porównanie. Przy optymalizowaniu ustawień największe różnice będzie widać na stackach kilkuprocentowych (będą zaszumione z powodu małej ilości klatek, ale mogą też pokazać jak efektywnie działa aplikacja.
 • Normalize Stack: zaznaczenie tej opcji spowoduje że intensywność poszczególnych stacków zostanie wyrównana (co może dać w miarę dobry początkowy balans kolorów)
 • Sharpened Images: zaznaczenie tej opcji spowoduje generowanie dodatkowych ostrzonych stacków służących do podglądu jakości poszczególnych stacków
 • Drizzle: opcjonalnie 1.5x i 3x przeskalowanie stacków (Drizzle) - przy bardzo dobrym seeingu nawet tak przeskalowane obrazy są wysokiej jakości. Niektórzy wykorzystują też przeskalowane obrazy w obróbce.

Podgląd klipu

Autostakkert 2 - podgląd klipu

Podglądu klipu planetarnego w AS2

Po otwarciu klipów planetarnych w prawym oknie pojawi się podgląd. Dla pojedynczego obszaru wyrównywania wystarczy go zaznaczyć na wyświetlanym zdjęciu myszką. Po tym klikamy na "Stack" w głównym oknie i czekamy na gotowe stacki.

Dla powierzchni i opcjonalnie dla planet można wybrać wiele obszarów wyrównywania ("Alignment Points - Multiple"). Można zrobić to z automatu - wybierając rozmiar ("AP Size") i klikając na "Place APs in Grid":

Autostakkert 2 - wiele punktów odniesienia

Wiele punktów odniesienia

Wyniki

Surowe stacki zostaną zapisane w podkatalogach. Na początku można wygenerować kilka stacków przy różnych ustawieniach by porównać stacki i wybrać najlepsze. Poniżej klip z Marsem stackowany na jednym i wielu punktach wyrównywania (25% i 50% z około 5000 klatek).
Autostakkert 2 - przykładowe wyniki

Przykładowe wyniki stackowania z różnymi ustawieniami

RkBlog

Astrofotografia planetarna, 25 February 2012

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact