Szybki kurs Registax 6

Registax w wersji 6 oferuje odmieniony interfejs jak i odmieniony silnik do obróbki klipów AVI i grafik. Według użytkowników nowej wersji pozwala ona uzyskać lepszy surowy stack niż ten z wersji 5. Niestety na niektórych konfiguracjach sprzętowych mogą wystąpić problemy z wydajnością aplikacji, gdy na procesor zostaną zrzucone zadania jakie powinna wykonać karta graficzna (GPU).

Pobieramy Registax 6.0, instalujemy, a następnie pobieramy poprawkę 6.1 i ją instalujemy na już zainstalowanego Registaxa 6.0.

Nowa wersja przywita nas nowym interfejsem. Po wybraniu klipu AVI aplikacja będzie wyglądała następująco:
registax6_1
W najprostszym przypadku użytkowania używamy domyślnych ustawień i tylko klikamy w przyciski w lewym górnym rogu. Zaczynamy od Set alignpoints:
registax6_2
Następnie klikamy w Align i po wykonaniu tej operacji w Limit:
registax6_3
Po kliknieciu w Limit przechodzimy do drugiej zakładki gdzie możemy wygenerować gotowy stack klikając w przycisk Stack:
registax6_4
Po zestackowaniu możemy zapisać plik i obrobić go w innych programie, czy przejść do zakładki Wavelet by wyostrzyć zdjęcie za ich pomocą:
registax6_5

Nowy Registax stosuje wyrównywanie klatek (Align) stosując wiele punktów na powierzchni klatki. Zwiększając ilość punktów (np. fotografie powierzchni Księżyca, Słońca) można zwiększyć dokładność wyrównywania, lecz większa ilość punktów będzie wymagała też większej mocy obliczeniowej. Nie ma ustawień idealnych - trzeba eksperymentować z danym materiałem by wycisnąć maksymalnie co się da. Ustawienia standardowe powinny jednak sprawdzać się w większości przypadków.

RkBlog

Astrofotografia planetarna, 8 May 2011

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact