Szybki test dysku SSD na USB3 pod Linuksem
O zaletach dysków SSD słyszał już chyba każdy. Pozwalają na znacznie szybszy transfer danych, jak i oferują znacznie krótszy czas dostępu niż powszechnie stosowane dyski talerzowe. Niestety dyski SSD są znacznie droższe. W tym artykule przeprowadzę prosty test wydajności dysku SSD podłączonego do komputera poprzez USB2/3 (dysk w zewnętrznej obudowie).
Do testów wybrałem dysk SSD ADATA Premier SP800 o rozmiarze 32GB. Dysk został umieszczony w obudowie LogiLink UA0115 z interfejsem USB 3.0. Dysk podłączany był do trzech różnych kontrolerów USB: kontrolera USB2 laptopa Asus N53S oraz dwóch kontrolerów/chipsetów USB3: Etrona EJ168 dostępnego na płycie GA-H61MA-D3V, oraz Asmedia ASM1042 dostępnego na karcie PCIe Media-Tech MT5085.
Adata oferuje szeroką gamę dysków SSD i są one raczej pozytywnie oceniane. Testowany dysk posiada interfejs SATA 3 - 3Gb/s, co daje 384 megabajty na sekundę. Po zamontowaniu w obudowie LogiLinka dysk działa od razu po podłączeniu do komputera.
Kontroler USB3 oparty o chipset Etrona to dość stary kontroler jak na dzisiejsze czasy. W sieci znajdziemy wiele przypadków, w któych kontrolery tej firmy sprawiały problemy, lub wręcz nie działał poprawnie. W moim przypadku urządzenia USB3 takie jak czytnik kart, kamera przemysłowa, czy adapter USB3-HDMI nie działają z nim poprawnie (MS Windows). Obsługuje on tylko urządzenia masowe (USB3 tylko dla urządzeń masowych było "tanim" chwytem stosowanym gdy standard ten wchodził na rynek i nie było jeszcze zbyt wielu chipsetów do jego obsługi).
Media-Tech MT5085 to jeden z tańszych kontrolerów USB3 (cena około 55 PLN). Wystarczy zamocować w slocie PCIe, podłączyć zasilanie (MOLEX) i gotowe. Dla Windowsa dołączone są sterowniki, a pod Linuksem nie trzeba niczego dodatkowo instalować. Małe zastrzeżenie - gniazdo molex trochę się rusza. Chipset Asmedii znajdziemy w wielu kontrolerach USB3 tego typu.
Comment article