RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

W tym sezonie czekają nas wzajemne zaćmienia i zakrycia księżyców Jowisza

Zbliżający się sezon Jowisza 2014/15 będzie dość wyjątkowy, gdyż oś systemu Jowisza będzie skierowana krawędzią w stronę Ziemi. Dzień przed opozycją na Jowiszu nastanie równonoc i przez praktycznie sezon (miesiące przed i po równonocy) będzie dochodzić do zaćmień i zakryć wzajemnych księżyców Jowisza. Ostatnia taka aparycja Jowisza miała miejsce w 2009 roku.

Zakrycia i zaćmienia można rejestrować już małymi teleskopami bez ukazywania tarcz księżyców galileuszowych Jowisza. Obserwowanym efektem będzie zmiana jasności przesłanianego księżyca, czy chowanie się jednego za drugim. Duże teleskopy w sprzyjających warunkach będą w stanie ukazać nawet półkolisty cień (lub małe kółko) rzucany przez przesłaniający księżyc. Z naukowego punktu widzenia rejestracje tych zjawisk z bardzo dokładnym czasem pozwala precyzować orbity poszczególnych księżyców. Przykład takiego zjawiska w dużej rozdzielczości z 2009 roku zaprezentować może Christopher Go.

Efemerydy takich zjawisk można sprawdzać w WinJUPOSie jak i na stronach BAA (applet, tabelka zakryć, tabelka zaćmień), czy IMCEE.

RkBlog

Astrofotografia planetarna, 1 October 2014, Piotr Maliński

Comment article