Wieści ze świata kamerek planetarnych

Astroshop.de do swojej oferty wprowadził w ostatnich dniach francuskie kamerki iNova. Model PLB-Mx wyposażony jest w matrycę ICX445 o klatce 1296x966 świetnie nadającej się do astrofotografii Księżyca, czy Słońca. Z ROI (sczytywanie fragmentu matrycy) czy w bin2 kamerka powinna też oferować większe szybkości na potrzeby astrofotografii planetarnej (brak jednoznacznych informacji o działaniu ROI). Kamera PLA-Mx to klasyczna współczesna kamerka planetarna - wyposażono ją w matrycę ICX618. Wszystkie modele posiadają port ST4 dzięki czemu mogą bez problemów służyć także jako guidery. Nie są jednak zbyt tanie.

Kamerki TIS DMK 21AU618.AS także wyposażone w matrycę ICX618 sprzedają się w Wielkiej Brytanii jak ciepłe bułeczki. Brytyjski sklep First Light Optical dość szybko sprzedaje kolejne partie tych kamer. Nic nie zalega na półkach mimo iż TIS dość późno wprowadziła nowy model kamery. Oprócz nowej matrycy rozwiązano problem kolistych artefaktów występujących przy najszybszych ustawieniach migawki (60 FPS) - co pozwala wreszcie na fotografię bez sztucznych ograniczeń prędkości...

Basler po cichu przełożył premierę kamer Ace z dużymi matrycami CMOSIS CMV4000 na pierwszy kwartał 2012 roku. Te kamerki oferowałyby największą monochromatyczną matrycę (1") do astrofotografii obiektów Układu Słonecznego. Wersja GigE oferować ma 25 FPS pełnej klatki 2048 x 2048.

Przy okazji informacji o DMK21AU618 niektórzy użytkownicy forum SGL stwierdzili iż chcieliby widzieć kamerkę planetarną zrobioną przez Atika (darzą tą markę dużym zaufaniem na Wyspach). Rzuciłem pomysł na grupie dyskusyjnej Atika (Yahoo), lecz jak na razie brak reakcji. Może są zbyt zajęci przeprowadzką? albo kamerkami do układów Hyperstar ;)

I na koniec nieco gdybania. Ten rok to dominacja matrycy CCD ICX618. W zależności od pasma zwiększa czułość o 2-3x względem starej ICX098. Maksymalna prędkość z jaką może "oficjalnie" pracować to 60FPS. Kamerki przekraczające tą prędkość - Basler Ace i w mniejszym stopniu PGR Flea 3 nadal stwarzają problemy z artefaktami (które pojawiają się losowo i mają nieco inny typ niż te ze starych DMK). Astrofotografia planetarna staje się szybsza niż matryce CCD Sony są w stanie bezproblemowo obsłużyć. Kolejne generacje kamerek planetarnych będą już zapewne oparte o matryce CMOS najnowszych generacji, np. z serii IMX Sony (Exmor, a najlepiej Exmor R). Podświetlane od tyłu, z bardzo wysoką czułością w podczerwieni i zapewne niestety z dość małymi pikselami. Zastosowanie przetworników A/D dla każdej kolumny umożliwia osiąganie ogromnych przepustowości - czyli brak artefaktów w astrofotografii planetarnej.

Ciekawie zapowiada się także upowszechnienie matryc sCMOS (posiadających zalety np. EMCCD ale bez ich wad), które znacząco skróciłyby czasy ekspozycji w dowolnej astrofotografii utrzymując wysoki stosunek sygnału do szumu. Ale to zajmie raczej znacznie więcej niż rok.

RkBlog

Astrofotografia planetarna, 21 September 2011, Piotr Maliński

Comment article
RkBlog main page Search RSS Contact