Wprowadzenie do modemów GSM/GPRS/UMTS/HSDPA

Typy modemów GSM

W obrocie znajdują się wiele modemów na różnych złączach:
  • USB 2.0
  • PCMCIA (PC Card)
  • Express Card - różne typy
Sloty USB 2.0 dostępne są w praktycznie każdym komputerze. PCMCIA i ExpressCard dostępne są praktycznie tylko w laptopach. W nowszych maszynach może nie być dostępne już złącze PCMCIA. Na bardzo starych laptopach dostępne będzie PCMCIA i USB 1.0 - by użyć modem USB w takim przypadku należy zaopatrzyć się w konwerter PCMCIA - USB 2.0. Modemy na złączach EcpressCard mogą być różnych typów (rozmiarów):
Najprostsze rozwiązanie to modem USB.

Aplikacje do nawiązywania połączeń z internetem

Networkmanager w wersji 0.7 i nowszych obsługuje połączenia GSM. Gnome 2.24 oraz KDE 4.2 posiadają gotowe graficzne aplikacje do nawiązywania połączeń (gnome-network-manager - applet w panelu). Wystarczy podłączyć modem, a applet powinien wyświetlić informacje o podłączonym modemie i zaproponować nawiązanie połączenia. Dla części modemów konieczne będzie przypisanie najpierw modułu kernela USB Serial do jego obsługi (patrz artykuł poświęcony danemu modemowi) - żeby modem nie był traktowany jako nośnik danych (mass storage device). Inną aplikacją do obsługi połączeń jest UMTSmon:
umtsmonx
Vodafone Mobile Connect Card driver for Linux to graficzna nakładka na wvdial z paroma dodatkami. Za jej pomoca możemy łączyć się z internetem poprzez modemy Huawei, Option i Novatel.
vodafon1
vodafone2
vodafone3
Global UMTS to graficzna aplikacja-kombajn obsługujący bardzo dużą ilość modemów w różnych konfiguracjach. Aplikacja tworzona przez polaka. Nie jest to wolne i otwarte oprgrogramowanie. Pełna wersja kosztuje ~29zł (brak opóźnienia przy zapisywaniu konfiguracji itp.).
um1

Podstawy konfiguracji modemów GSM/GPRS/UMTS/HSDPA

Poszczególne artykuły prezentują opisy kroków potrzebnych do uruchomienia modemu. Niektóre będą działały od razu po podłączeniu, inne mogą wymagać mniej lub więcej dodatkowych operacji. Modemy Huawei stwarzają najmniej problemów.

Rozpoznawanie operatorów

Era, Plus i Orange są rozpoznawane. Play raczej nie jest identyfikowany (ID operatora to 26006). Wystarczy w Google wyszukać dane potrzebne do połączenia z tym operatorem i gotowe (testowane na Ubuntu 8.10, modem Huawei 220 działa od razu po podłączeniu i podaniu danych o operatorze Play).
RkBlog

Akcesoria i różności, 19 November 2008

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact