RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Wyzwanie dla odważnych - fotografujemy pierścienie Urana

W zeszłym roku zespół dysponujący 800 mm teleskopem sfotografował pierścienie Urana. Do powtórzenia takiego wyczynu niekoniecznie potrzeba tak dużego teleskopu. Spróbować każdy może (szczególnie sprzętem do fotografii DS) - do czego wszystkich zachęcam.

Uran z pierścieniami

Pierścienie Urana są bardzo ciemne, tak ciemne, że planeta je zaświetla swoim blaskiem. Rozwiązanie to zastosowanie wąskiego filtru metanowego 889 nm. Uran silnie absorbuje to pasmo ze względu na obecność metanu, natomiast pierścienie światło z tego pasma odbijają.

Oprócz filtru potrzebujemy teleskop - im większy tym lepiej, skonfigurowany do astrofotografii DS (2-5 minutowe ekspozycje na jak największej rozdzielczości) - czyli z chłodzoną czułą kamerą główną i prowadzeniem. Można spróbować użyć też systemów optyki adaptatywnej Oriona, czy SX, Sbiga.

Jak fotografować? Ostrzymy na jasnej gwieździe układ z filtrem metanowym i przerzucamy na np. filtr czysty - ustawiamy Urana w kadrze i wracamy do filtru metanowego (z tym filtrem raczej nic nie zobaczymy na podglądzie!). Ustawiamy prowadzenie i próbujemy różnych ekspozycji (liczonych w minutach).

RkBlog

Astrofotografia planetarna, 15 August 2012, Piotr Maliński

Comment article