RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Z obiektywem na Jowiszowe księżyce zewnętrzne

Jowisza zazwyczaj fotografuje się używając dużych teleskopów. Jaki cel miałoby fotografowanie tej planety z wykorzystaniem krótkoogniskowego obiektywu, czy lunetki? Odpowiedź jest prosta - by fotografować zewnętrzne księżyce Jowisza, których jest naprawdę dużo.

Jak możemy zobaczyć na animacji zewnętrzne Księżyce poruszają się powoli po dość dużych i różnorakich orbitach. Są to małe i bardzo ciemne (nawet do 21 mag) obiekty znajdujące się w pobliżu bardzo jasnej planety. Ich fotografowanie jest problematyczne, choć już kiedyś prezentowałem zdjęcie niemieckiego astrofotografa co łapał je lustrzanką i Newtonem. Oprócz znanych księżyców w kadr mogą wpaść nawet nawet jakieś asteroidy złapane przez grawitację planety, czy mniej znane księżyce, normalnie nie prezentowane w efemerydach większości aplikacji i serwisów.

Zewnętrzne księżyce Jowisza

Jak się zabrać za fotografowanie? Do dyspozycji mam kamerę Atik 314L+ z monochromatyczną matrycą ICX285 o przekątnej 2/3". Jest to znacznie mniej niż w lustrzance, więc muszę mieć naprawdę krótką ogniskową by uzyskać pole widzenia pozwalające w kadrze ująć wszystkie zewnętrzne księżyce, których pozycje podaje Stellarium (na oko prostokąt 3 na 2 stopnie trzeba mieć lub więcej). Jako że księżyce te będą wyglądać jak bardzo ciemne gwiazdy potrzebne będzie potwierdzenie że są księżycami. W tym celu trzeba zrobić kilka zdjęć dla kilku nocy i stworzyć animację. Jowisz i jego księżyce będą przemieszczać się na niebie względem stacjonarnych gwiazd.

Jako że Jowisz jest jasny użyję zapewne podczerwonego filtru by ograniczyć poświatę planety (mniejsze rozpraszanie się długich fal światła w atmosferze Ziemi). Ekspozycję dla kamery DS jaką jest Atik zacznę sprawdzać dla 1 - 3 minut. Ważne by Jowisz nie był wielką kulą światła, ale zarazem by ciemne gwiazdki były widoczne w kadrze po zestackowaniu kilkunastu klatek.

Co do obiektywów to mamy tanie obiektywy M42 na Allegro. Szukaczoguider 50mm ma ogniskową 168 mm co dla przekątnej 2/3" Atika daje pole widzenia z niedużym zapasem (będzie dobrze przy odpowiednim kadrowaniu). W dobieraniu kadru pomóc może kalkulator.

W przypadku kamerek planetarnych o mniejszych matrycach ogniskowe będą być musiały krótsze co zostawia nas z obiektywami M42, których na szczęście nie brakuje. Obiektywy te można podłączyć do kamer przez złączki T2, których długość trzeba zazwyczaj dobierać eksperymentalnie (tak by obiektywem dało się ostrzyć). Baader sprzedaje też zestaw dwóch złączek T2 z gwintem filtrowym 1,25" pośrodku, co może się przydać do zamontowania filtru. Dla kamer z gwintem CS przyda się krótki adapter do T2.

RkBlog

Astrofotografia planetarna, 21 October 2014, Piotr Maliński

Comment article