RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Astronomik Pro Planet 742

Astronomik ProPlanet 742 to filtr przepuszczający wyłącznie promieniowanie podczerwone od długości fali 742nm. Celem filtrów podczerwonych jest uzyskiwanie szczegółowych i ostrych obrazów niektórych planet i Księżyca. Podczerwień jest w mniejszym stopniu zniekształcana przez naszą atmosferę, więc obraz z pasma podczerwieni jest lepszy niż obraz z pasma widzialnego (pozwala uzyskać lepszy obraz przy słabym seeingu).

ProPlanet 742 najlepiej sprawuje się na planetach, dla których nie jest jeszcze zbyt ciemny (oczywiście np. Saturn będzie znacznie ciemniejszy o Marsa czy Wenus). ProPlanet 807 zalecany jest praktycznie wyłącznie do fotografii Księżyca. Baader IR-Pass jest nieco jaśniejszy od PP742 bo przepuszcza nieco szersze pasmo i też może być bardzo skuteczny na planetach.

Filtr zamówiłem w modernastronomy.com i przyszedł ładnie zapakowany po dwóch dniach od wysłania. Oprawa filtra 1,25" jest znacznie niższa niż filtrów Baadera i spokojnie zmieści się w różnych kołach filtrowych, czy zmieniaczach filtrów. Powierzchnia ładna i błyszcząca - filtr interferencyjny. Jest to filtr wyłącznie do astrofotografii, jako że nie przepuszcza widzialnego dla ludzkiego oka promieniowania).

W przypadku Księżyca filtr monco kontrastuje obraz ukazując na jego powierzchni wiele szczegółów i odcieni ciemnych skał (przykładowe zdjęcia).

W przypadku planet zalecam stosowanie go wraz z nowszymi matrycami zachowującymi wysoką czułość w podczerwieni. W DMK21 sprawdził się z Jowiszem, lecz w przypadku ciemniejszego Saturna potrzebna była nowsza kamerka - Basler Ace z matrycą ICX618.

RkBlog

Sprzęt astronomiczny, 31 January 2010, Piotr Maliński

Comment article