Astronomik Pro Planet 742

Astronomik ProPlanet 742 to filtr przepuszczający wyłącznie promieniowanie podczerwone od długości fali 742nm. Celem filtrów podczerwonych jest uzyskiwanie szczegółowych i ostrych obrazów niektórych planet i Księżyca. Podczerwień jest w mniejszym stopniu zniekształcana przez naszą atmosferę, więc obraz z pasma podczerwieni jest lepszy niż obraz z pasma widzialnego (pozwala uzyskać lepszy obraz przy słabym seeingu).

ProPlanet 742 najlepiej sprawuje się na planetach, dla których nie jest jeszcze zbyt ciemny (oczywiście np. Saturn będzie znacznie ciemniejszy o Marsa czy Wenus). ProPlanet 807 zalecany jest praktycznie wyłącznie do fotografii Księżyca. Baader IR-Pass jest nieco jaśniejszy od PP742 bo przepuszcza nieco szersze pasmo i też może być bardzo skuteczny na planetach.

Filtr zamówiłem w modernastronomy.com i przyszedł ładnie zapakowany po dwóch dniach od wysłania. Oprawa filtra 1,25" jest znacznie niższa niż filtrów Baadera i spokojnie zmieści się w różnych kołach filtrowych, czy zmieniaczach filtrów. Powierzchnia ładna i błyszcząca - filtr interferencyjny. Jest to filtr wyłącznie do astrofotografii, jako że nie przepuszcza widzialnego dla ludzkiego oka promieniowania).

W przypadku Księżyca filtr monco kontrastuje obraz ukazując na jego powierzchni wiele szczegółów i odcieni ciemnych skał (przykładowe zdjęcia).

W przypadku planet zalecam stosowanie go wraz z nowszymi matrycami zachowującymi wysoką czułość w podczerwieni. W DMK21 sprawdził się z Jowiszem, lecz w przypadku ciemniejszego Saturna potrzebna była nowsza kamerka - Basler Ace z matrycą ICX618.

RkBlog

Sprzęt astronomiczny, 31 January 2010

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact