Baader Planetarium Methane 890 nm

Baader Planetarium Methane 890 nm (889nm) to filtr wąskopasmowy do fotografii w paśmie metanu. Wykorzystuje on silne pasmo absorpcyjne metanu występującego w atmosferach gazowych planet Układu Słonecznego. Za jego pomocą można uzyskać fotografie obrazujące stężenie metanu w atmosferze planety w wybranym miejscu.

baader_methane_filter

Filtr 1,25" Baader Methane umieszczony jest jak inne filtry producenta w wysokiej oprawie nagwintowanej z obu stron. Jako że przepuszcza pasmo w podczerwieni nie nadaje się do obserwacji wizualnych. Filtr ten stosujemy w połączeniu z czułą kamerą CCD oraz teleskopem o dużej aperturze (od 6-8" w górę). Jako że obraz w paśmie metanu jest bardzo ciemny nie można stosować niskich światłosił (długich ogniskowych dla teleskopu). W przypadku DSI III Pro (ICX285, 16 bit), czy Basler Ace acA640-100gm (ICX618, 8 bit) maksymalna światłosiła to około f/10. Przy ciemniejszych konfiguracjach czas ekspozycji potrzebny do uzyskania dobrego obrazu znacząco się wydłuża co powoduje rozmazanie detali na tarczy planety. Przy bardzo dobrym seeingu czasy ekspozycji dla Jowisza nie powinny przekraczać 1-2 sekund. Przy przeciętnych 0,5 sekundy. W przypadku Saturna dobre naświetlenie planety utrudniają pierścienie, które odbijają światło i zaświetlają planetę.

jowisz-07-10-2010
jowisz-07-10-2010
jowisz-16-10-2010
saturn-17-12-2010

Oprócz fotografii gazowych planet można wykorzystać go jako filtr podczerwony na Wenus (choć są lepsze filtry do tego), czy przy fotografii Słońca z folią słoneczną Baadera. Jako że jest bardzo ciemny (wąski) to skutecznie przyciemni obrazy obu tych obiektów pozwalając na lepsze skontrastowanie ciemniejszych detali (jeżeli obecne).

RkBlog

Astrofotografia planetarna, 2 January 2011

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact