RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

CMOSIS mierzy w duże matryce, Sony zwiększa tonaż produkcji matryc

Jak donosi Image Sensors World Sony zamierza zwiększyć produkcję matryc CCD i CMOS o 50% w najbliższych dwóch-trzech latach. To dobre wieści bo w kolejce do kamer astro czeka m.in. nowa matryca ICX694ALG.

Najbardziej gorące są chyba jednak doniesienia o planowanych matrycach firmy CMOSIS - o rozmiarach zbliżonych do APS-C jak i 35 mm (przekątnej). W odróżnieniu od matryc CCD i CMOS Sony (rozmiaru APS-C) byłyby dostępne także wersje monochromatyczne. Wada - matryce te nastawione są na szybkość, a nie na osiągi przy długich ekspozycjach (choć kto wie - może i one trafią do amatorskiej astronomii).

Z mniej optymistycznych wiadomości - Kodak sprzedał część odpowiedzialną za produkcję matryc CCD firmie Platinum Equity. Nie wiadomo jakie plany rozwojowe ma nowy właściciel - pracownikom zaoferowane pracę w nowych strukturach, lecz z drugiej strony rynek CCD coraz bardziej maleje i nie jest uważany za przyszłościowy. Migracja technologiczna na matryce CMOS pewnie będzie nieunikniona. Co na to producenci kamer astro?

RkBlog

Sprzęt astronomiczny, 15 November 2011, Piotr Maliński

Comment article