CMOSIS mierzy w duże matryce, Sony zwiększa tonaż produkcji matryc

Jak donosi Image Sensors World Sony zamierza zwiększyć produkcję matryc CCD i CMOS o 50% w najbliższych dwóch-trzech latach. To dobre wieści bo w kolejce do kamer astro czeka m.in. nowa matryca ICX694ALG.

Najbardziej gorące są chyba jednak doniesienia o planowanych matrycach firmy CMOSIS - o rozmiarach zbliżonych do APS-C jak i 35 mm (przekątnej). W odróżnieniu od matryc CCD i CMOS Sony (rozmiaru APS-C) byłyby dostępne także wersje monochromatyczne. Wada - matryce te nastawione są na szybkość, a nie na osiągi przy długich ekspozycjach (choć kto wie - może i one trafią do amatorskiej astronomii).

Z mniej optymistycznych wiadomości - Kodak sprzedał część odpowiedzialną za produkcję matryc CCD firmie Platinum Equity. Nie wiadomo jakie plany rozwojowe ma nowy właściciel - pracownikom zaoferowane pracę w nowych strukturach, lecz z drugiej strony rynek CCD coraz bardziej maleje i nie jest uważany za przyszłościowy. Migracja technologiczna na matryce CMOS pewnie będzie nieunikniona. Co na to producenci kamer astro?

RkBlog

Sprzęt astronomiczny, 15 November 2011, Piotr Maliński

Comment article
RkBlog main page Search RSS Contact