RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Co ciekawego znajdziemy w europejskich sklepach tej jesieni?

Na niebie już pierwsze oznaki jesieni, czy też zimy, tak więc można siąść przy ciepłym kominku i przejrzeć ciekawostki sprzętowe z różnych sklepów, a w nich poręczne złączki, uchwyty do obiektywów fotograficznych, czy akcesoria do naprawy i tuningu montaży...

Na początek pomysł Baadera na montowanie filtrów 1,25" wewnątrz przedłużki T2. Przedłużka 1508030 posiadająca męski T2 z obu stron i gwint 1,25" wewnątrz może być wkręcona np. w gwint T2 na kamerze. Filtr wypadnie dość blisko matrycy. By odzyskać gwint żeński potrzebny będzie jeszcze adapter 2958110 z podwójnym żeńskim gwintem:
złączki Baadera
Według TS całość doda jakieś 5mm toru optycznego. Złączki te powinny być łatwo dostępne w różnych sklepach. Jako trzecia poręczna może być "szybkozłączka" TS:
szybkozłączka TS

Ma 5,5 mm długości i pozwala szybko rozłączać połączenie (w tym dowolnie obracać dwie połówki względem siebie). Może umożliwić np. łatwe kadrowanie lub łatwą wymianę filtra wkręconego w złączkę Baadera. Może umożliwiać też obrób wokół osi optycznej OAGów, które tego nie potrafią. W Polsce spotkać ją można w Astromarkecie.

Francuskie sklepy też mają kilka ciekawych akcesoriów. W m42optic znajdziemy obejmy do obiektywów o średnicy 65 i 72 mm. Może to być bardzo przydatne gdy chcemy fotografować szerokie kadry za pomocą małych obiektywów fotograficznych i lekkich kamerek. Obejma chwyta obiektyw a sama może być przykręcona na teleskopie (piggyback) lub do dovetaila ze statywową śrubą 1/4".

Te "Mocowanie Statywowe" są też dostępne w Polsce, np. mega-pixel.pl.

Uchwyt do obiektywów
W tym samym sklepie znajdziemy też pojemnik na pochłaniacz wilgoci do niektórych kamerek astro (QHY, Brightstar i pewnie inne). Wspomniane kamery mają otwór umożliwienie podpięcie takiego zewnętrznego pojemnika, a zawarty w nim pochłaniacz ściąga wilgoć z komory matrycy usuwając problem jej roszenia.
Pojemnik na pochłaniacz wilgoci

M42opics produkuje także kamerki planetarno-księżycowe - iNova. Dostępne są kamerki z matrycą ICX618 jak i ICX445, lecz trochę drogie ;)

Pozostając we Francji możemy udać się do pierro-astro.com, gdzie znajdziemy m.in. zestawy naprawczo-ulepszające do EQ6, czy HEQ5. Polskie sklepy mogłyby chyba opracować i zaoferować takie same zestawy bez problemu.

części do montaży

Znajdziemy tam także inne akcesoria do montaży SkyWatchera, czy np. przedłużone pręty przeciwwagi dla iEQ45 iOptrona. Sklep oferuje też moduły EQDir dla Syntreków, czy kabelkologię do guidowania innych montaży.

W brytyjskim altairastro.com znajdziemy podobne (i niebieskie) elementy do tuningu EQ6, a także HEQ5 czy montaży iOptrona (pierwsza i druga kategoria). Oferują też gotowe filtry słoneczna Kendricka z poręcznym szukaczem Słońca... W co najmniej kilku innych sklepach znajdziemy też montażowe akcesoria ADM.

części do montaży od altairastro

FLO oferuje własne nosy i metalowe "zatyczki" o różnych gwintach (robiąc darki na pewno nic przez taką zatyczkę nie prześwieci). W ofercie są też "samocentrujące się" nosy HoTecha.

We FLO i paru innych sklepach znajdziemy też akcesoria HitecAstro - moduły EqDir, relayboksy do guidingu, czy nowość - FocusMaster do kontrolowania motofocusów.

RkBlog

Sprzęt astronomiczny, 16 September 2011, Piotr Maliński

Comment article