Derotacja planetarnych klipów w WinJUPOSie

W najnowszych wersjach WinJUPOSa pojawiła się nowa funkcja (w fazie beta) - "derotacja" planety na poszczególnych klatkach klipu AVI. Podajemy czas rozpoczęcia i zakończenia nagrywania AVI, a program wygeneruje nowy klip z wyrównaną rotacją planety (w uproszczeniu).

Derotacje w WinJUPOSie
De-rotation of video streams znajduje się w zakładce Tools. Okno wygląda następująco:
Correction of planetary rotation w WinJUPOS
Wybieramy klip AVI do korekcji, następnie podajemy czas rozpoczęcia i zakończenia nagrywania klipu (FireCapture zapisuje czas rozpoczęcia i długość nagrywania klipu w pliku tekstowym). Musimy mieć także fotkę z niemodyfikowanego AVI - tzw. "pomiar" wykonany na tym zdjęciu. Na samym dole widzimy nazwę nowego AVI, który ma zostać wygenerowany. Po kliknięciu "Start Correction" program powinien rozpocząć przetwarzanie klipu co trwa dość długo:
Przetwarzanie klipu AVI w WinJUPOS

Jeżeli program wygeneruje poprawny klip obrabiamy go normalnie (stackowanie itd.). Na chwilę obecną nie konwertuje klipów z Castratora. Surowe klipy z kamery są konwertowane.

Poniżej fotografia Jowisza w paśmie metanu - klip nagrywany ponad 12 minut (300 ms ekspozycji) w wersji sprzed i po derotacji. Widać drobne korekty rozmazanego jasnego owala i księżyca:
jowisz-19-12-2011
RkBlog

Astrofotografia planetarna, 8 November 2011

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact