RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Filtry, które świecą

Nie można dokupić apertury do teleskopu, ani czułości kamerze... Choć nie do końca. Edmund Optics oferuje filtry Lumilass, które wykorzystują zjawisko fluorescencji - pochłaniają promieniowanie ultrafioletowe i emitują promieniowanie w paśmie widzialnym. Dla filtra "zielonego" charakterystyka wygląda tak:

EO Lumilass zielony
Pochłania on ultrafiolet od 200 do prawie 400 nm i emituje przy około 550 nm. Dla wielu kamer taka zmiana długości fali będzie bardzo ważna, jako że większość matryc ma bardzo niską czułość na ultrafiolet (szczególnie te krótsze długości fal). Nie ma żadnego studium przypadku zastosowania takich filtrów w astronomii, ale może ktoś odważny sięgnie po takie eksperymentalne rozwiązanie? Wystarczy teleskop nie absorbujący ultrafioletu (np. Newton, czy RC bez szklanych korektorów), filtr UV (wycinający pasmo widzialne), następnie Lumilass i sama kamera.

Podobne rozwiązanie istnieje dla krótkiej podczerwieni (SWIR), gdzie odpowiednia powłoka z fosforem "konwertuje" np. 1550 nm do pasma widzialnego (dostępne w EO). Na rynku istnieją matryce CCD powlekane fosforem, czy szklane adaptery z takimi powłokami - stosowane głównie przy laserach podczerwonych. Wydajności matryc InGaAs takie rozwiązanie na pewno nie osiąga, ale też kosztuje ułamek ceny kamery InGaAs lub podobnej.

Konwerter 1550 nm EO

RkBlog

Sprzęt astronomiczny, 23 December 2011, Piotr Maliński

Comment article