Filtry optyczne Omega Optical w astrofotografii

Na ebay działa sklep Omega Optical prowadzony przez bjomejag. Oferuje on przeróżne filtry, w tym tanie sztuki z odzysku, czy z nadprodukcji. Sklep ten wypatrzyło paru astroamatorów - można znaleźć w nim nietypowe filtry przydatne w astrofotografii. Co najmniej kilkanaście osób kupiło tam filtr wąskopasmowy 705 nm do fotografii Słońca w paśmie TiO (706 nm) z wykorzystaniem folii słonecznej Baadera lub bardziej wydajnego klina Herschela z refraktorem. Ja w tym sklepie wyszukałem także kilka wąskopasmowych tanich filtrów do fotografii mgławic planetarnych w pasmach helu i argonu.

filtry_bjomejag
Filtry zakupiłem poprzez sklep ebay (poprzez ebay.pl) z płatnością standardowo poprzez paypal. Zamówione filtry w bąbelkowej kopercie dotarły w niecały tydzień prosto z USA. Kupione przeze mnie filtry to:

Filtry te mają typowe "przemysłowe" wymiary - krążki o średnicy 20-25 mm bez oprawy lub w jakiś obejmach bez gwintu. W sklepie dostępne są astronomiczne oprawy 1,25", lecz nie nadają się one do mniejszych filtrów. Najłatwiej wszystkie takie filtry oprawić stosując plastikowe oprawy filtrów księżycowych SkyWatchera. Oprawy te mają szeroki kołnierz, który z łatwością obejmie nawet 20 mm filtry.

Wstępne testy filtrów dla pasm He i Ar wykazały iż filtry "działają", choć ich efektywność ukażą dopiero długoczasowe ekspozycje na bardziej przystępnych celach jak np. Mgławica M27 Hantle. Najlepsze jest pasmo He-II, które powinno być nieco lepsze od S-II. He-I można sobie raczej odpuścić, choć ciekawe mogą być wyniki przy fotografii gwiazd Wolfa-Rayeta w fałszywych kolorach z innymi filtrami. Ar-III najsilniejsze pasmo ma przy 713 nm, lecz w sklepie nie było pasującego filtru. Pasmo Ar-III i tak wymagać będzie najdłuższych ekspozycji. W sklepie nie znalazłem niestety nic dobrego dla pasma Ne-III. Filtr TiO czeka na pierwsze światło.

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact