RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Gdyby można byłoby testować co się chce...

Rynek sprzętu astronomicznego jest ogromny. Zdarza się nawet że sprzęt wchodzi na rynek i nie ma żadnych informacji o nim, bo nikt nie dostał go do testów... Często też przy planowaniu zakupów brakuje pewności co do wyboru z braku możliwości zapoznania się ze sprzętem... Lista sprzętu jaki chętnie bym przetestował jest dość długa - zarówno w kategorii mniej jak i bardziej realnych produktów ;)

  • iNova PLB-Mx i PLA-Mx: francuskie kamerki planetarno-księżycowe i guidery. Ciekawy jestem jak wersja z ICX445 sprawowałaby się na planetach i jako guider (i jak wygląda software). Do tego dorzucić można QHY IMG0H, gdy seria ta dostanie obsługę w FireCapture. Także Point Grey Chameleon załapuje się na tą listę.
  • SBIG ST-9XE: kamerka o małej klatce 512 x 512 ale z bardzo dużymi pikselami 20 x 20 mikrometrów. Jestem ciekawy jakie efekty dawałoby to z C11 z różnymi reduktorami. Ogromne piksele obniżają rozdzielczość i efektywnie na którkich ekspozycjach można sporo złapać (np. komety). Jak wiele Kodaków ma też spory prąd ciemny i szum odczytu, ale też sporą studnię.
  • Telekompresor Baader Alan Gee II: mało popularny "reduktor", który nie posiada nawet dobrego współczesnego opisu na stronie Baadera. Teoretycznie jest dość uniwersalny - do SCT, Maków, czy refraktorów, współpracuje także z nasadkami bino. Fajnie byłoby go przetestować. Na znamionowej odległości 120 mm ma 0.59 redukcji.
  • IDAS Type 4 Filters / Astrodon NIR Tricolor Filters: filtry umożliwiające barwną fotografię w podczerwieni. Ciekawy jestem jaki efekt można by osiągnąć na Jowiszu, czy Saturnie (m.in dzięki absorpcji metanu). Na DSach też mogło by być ciekawie. Podczerwień jest trochę mniej wrażliwa na zaświetlenie (Księżyca i sztuczne).

  • EMCCD/sCMOS: mało realne zważywszy na ceny, ale fajnie by było na żywo sprawdzić możliwości najprostszej kamery sCMOS/EMCCD na USB - np. pasmo metanu Jowisza w dużej typowej rozdzielczości, małe DSy na dużej rozdzielczości, porównać "opłacalność" niskiego (sCMOS), czy praktycznie zerowego szumu odczytu (EMCCD) względem standardowych kamer CCD stosowanych w astrofotografii.
  • Basler Ace acA2040-25gm: kamerka wyposażona w dużą i szybką matrycę CMOSIS CMV4000. Mają być dostępne na początku 2012 roku. Nic większego do efektywnej astrofotografii Słońca, czy Księżyca to chyba nie ma.
  • Matryce Sony Exmor: nowe matryce CMOS podbijają rynek i zaczynają być też dostępne w niektórych kamerach przemysłowych (np. Point Grey). Warto byłoby sprawdzić osiągi kamerki z taką matrycą.
Do tego znalazłoby się trochę innych rzeczy od dużych teleskopów po inne dziwne akcesoria ;)

RkBlog

Sprzęt astronomiczny, 18 October 2011, Piotr Maliński

Comment article