RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Integrujące kamery TV/Video Messier od JTW Astronomy

W sieci pojawiła się nowa holenderska firma - JTW Astronomy. Oferuje ona kilka ciekawych produktów jak całkowicie przerobione lustrzanki wyposażone w aktywny system chłodzenia, kamerki laboratoryjne Tucsena, czy kamery TV/Video z integracją - Messier.

Kamery Messier mogą okazać się bardzo ciekawą pozycją dla np. zakryciowców. Za 400 Euro (niecałe 1700 PLN) dostajemy kamerę z integracją i bardzo czułą matrycą ICX429. To znacznie taniej niż Watec i tylko nieco drożej niż Mintron pozbawiony integracji. Kamera potrafi integrować klatki aż do około dwóch minut (maksymalna integracja 256x) co pozwala osiągnąć "czułość" 0.0000002 lux. Dostępne są wersje z kolorową i monochromatyczną matrycą. Na zamówienie dostępne są też kamery z aktywnym chłodzeniem.

Kamery JTW Messier

Kamery TV/Video jak wspomniany Watec, Mintron, czy Messier to kamery zazwyczaj stosowane w systemach monitoringu. Można je podłączać do różnych telewizorów i monitorów. By podłączyć taką kamerę do komputera potrzebny jest "frame grabber" - urządzenie podłączane do portu USB pozwalające przechwytywać obraz z kamery. Można takim układem "fotografować" nocne niebo, choć jakość nie będzie zbyt wysoka (szczególnie z tanimi frame grabberami). Te kamery przeznaczone są do obserwacji na żywo. Do typowej fotografii dostępne są inne kamery, np. z tą samą matrycą Brightstar Mammut Lyuba L429.

Kamera Video podłączona do monitora

Kamera Video podłączona do monitora

Oprócz rejestracji zakryć i podobnych wydawać by się mogło "nudnych" zjawisk kamery tego typu możemy wykorzystać do prowadzenia obserwacji obiektów głębokiego nieba - nawet w mieście. Podłączając kamerę do kilku calowego "monitora serwisowego" możemy obserwować niebo poprzez kamerę bez konieczności stosowania komputera, czy duży i nieporęcznych monitorów. Nawet w niewielkim teleskopie taka kamera pokaże więcej niż zobaczyłoby ludzkie oko (choć obraz nie będzie tak piękny jak typowe astrofotografie). Kamery integrujące jak Watec WAT-120N czy wspomniany Messier oferują największe możliwości wzmacniania obrazu, ale są też dość drogie. Kamery pozbawione integracji, takie jak np. Samsung SCB-2000 kosztują kilkaset złotych a także pozwalają obserwować niebo (modele SCB-2000 i 4000 są dość popularne wśród brytyjskich astro-miłośników).

Samsung SCB 2000
RkBlog

Sprzęt astronomiczny, 12 April 2012, Piotr Maliński

Comment article