Kolejna seria wyprzedaży w Delta Optical

Niskie ceny na wybrane produkty astronomiczne w sklepach Delta Optical

Pojawiła się czwarte seria wyprzedaży w sklepie Delta Optical. Znajdziemy tam kilka teleskopów, kamer, filtrów i innych akcesoriów. Niektóre produkty są naprawdę wyraźnie tańsze, choć dla tych mniej przecenionych warto sprawdzić ceny europejskich sklepów z okolicy.

Jeżeli fotografujesz planety albo szukasz (budżetowego) dedykowanego zestawu do fotografii DS to warto sprawdzić zawartość listy produktów bo jest kilka soczystych kąsków. Co więc ciekawego znajdziemy na wyprzedaży?

Planeciarze mogą zainteresować się QHY 5L-II z dystrybucji Astroluminy. Wersja mono ma dokładnie tą samą matrycę co popularna ASI120MM. Obniżka pozwala oszczędzić 200-300 zł. Zostając w świecie planet mamy filtr Baader U-Filter do fotografii w ultrafiolecie (np. Wenus), czy Baader Methane do fotografii w paśmie metanu (głównie Jowisz, mniej Saturn), który jest naprawdę wąski i wymaga efektywnej kamery mono.

Karuzela to ciekawy gadżet. Można ją wykorzystać przy obserwacji za pomocą różnych okularów 1,25", czy też połączyć z astrofotografią Układu Słonecznego używając okularu do umieszczenia planety w polu widzenia lekkiej kamery (przy cięższych mogą pojawić się ugięcia). Szukaczo-Guider WO może nie jest tani, ale ma helikalny focuser co pozwoli łatwiej ostrzyć niż w przypadku szukaczoguidera Oriona/No-Name, gdzie ostrość ustawia się wsuwając bądź wysuwając nos kamery. Niestety trzeba doliczyć do ceny obejmę (ale taką lepszą co nie stosuje sprężyn, tylko 3 śruby zapewniające pewny uchwyt). Teleskop Express oferuje za to refraktor 70/700mm o wadze niby około pół kilograma.

W przypadku astrofotografii DS listę otwiera Equinox 66 za 999 zł, choć nie ma go na stanie teraz. Mały teleskop, relatywnie wysoka cena, ale obecnie to najtańszy refraktor APO, choć może niekoniecznie najfajniejszy (duże matryce wymagać będą flattenera, są też konkurencyjne tuby, np. Teleskop-Express, czy droższe ale lepsze tryplety i kwadruplety). Zaleta Equinoxa 66 to jego małe wymiary i mała waga. Można pokusić się o używanie jako lunety w ciągu dnia, jako teleobiektywu, czy jako fajnej tuby do fotografii DS. Krótka ogniskowa dobrze współgra z budżetowymi dedykowanymi kamerami DS, o których za chwilę. Mała waga pozwala też użyć tańszych i lżejszych montaży, czy też montaży statywowych i koziołków o ile prowadzą dokładnie. Guiding może być jednak wymagany dla kilkuminutowych ekspozycji bez idealnego ustawienia odpowiednio dobrego montażu ;)

Z kamer do fotografii DS wymienię te monochromatyczne, bo małe kolorowe matryce mogą być trochę rozczarowujące (fajna jest QHY8L o dużej jak w lustrzance matrycy). Atik 320E to propozycja dla użytkowników krótkoogniskowych refraktorów i obiektywów. Dość małe piksele sprawują się dobrze właśnie na takich krótkich ogniskowych. Jest też kamera Oriona z matrycą ICX285AL (taka jak w Atiku 314L+), choć co do samej konstrukcji i oprogramowania Oriona to wiele napisać nie mogę. Dobra matryca, a cenę trzeba sprawdzić i jeżeli dobra to warto kamerę rozważyć (warto też sprawdzić co teraz dostępne jest o tej kamerze w sklepie amerykańskiego Oriona - sterowniki, aplikacje, komentarze...).

Wyraźnie spadła też cena GSO 10 RC, który dedykowany jest do fotografii DS, choć można też fotografować Układ Słoneczny (obstrukcja nie jest aż tak straszna). Długa ogniskowa stawia jednak wysokie wymagania co do montażu i kamery. Jeżeli lubisz małe obiekty DS, jak i planety to można też przyjrzeć się konkurencyjnemu GSO 12 RC, choć waży tyle co SCT C14...

Spadły też ceny dużych i średnich Newtonów - czy to do astrofotografii, czy też ew. do obserwacji. Należy jednak pamiętać że 8-10 calowy Newton to już powoli bestia o ile nie jest na montażu Dobsona ;) Dla mniejszych tub w promocji znajdziemy montaż Celestrona Advanced VX, który jest takim trochę lepszym EQ5. Posiada GoTo oraz możliwość guidingu poprzez port ST4. HEQ5 Syntrek jest jednak cenowo tuż obok (ale bez GoTo, chyba że dopłacimy kolejne parę stówek do SynScana).

Oprócz tego w promocji jest wiele okularów, złączek i innych akcesoriów. Które najbardziej Was zainteresowały?

9 October 2014;