Kolimator laserowy TPL

Kolimator laserowy kupiony w teleskopy.pl składa się z samego kolimatora w obudowie o średnicy 1,25" oraz redukcji 2" na 1,25" do kolimacji teleskopów z wyciągami 2". Na zakupiony kolimator została wystawiona karta gwarancyjna, a sam sprzęt jak na razie działa bez zarzutu. Posiada regulowaną moc lasera (słaba wystarcza do ustawiania LW, a mocniejsza do ustawiania LG) oraz imbusowe śruby do regulowania położenia lasera.
Laser Colimator

Centrowanie lasera

Instrukcja dostarczana wraz z kolimatorem nie pisze nic o wycentrowaniu lasera, co przysporzyło mi nieco dłuższą pierwszą kolimacje mojego Newtona... Wkładamy kolimator do wyciągu i włączamy laser. Obserwujemy położenie plamki lasera na lustrze głównym i kręcimy laserem w wyciągu wokół własnej osi (najlepiej redukcją w której siedzi przy 2" wyciągach). Jeżeli plamka zatacza koło to laser nie jest wycentrowany. Za pomocą małego klucza imbusowego możemy ustawić laser centrycznie regulując dwie śruby. Gdy plamka jest już praktycznie nieruchoma w czasie obrotu kolimatora - można przystąpić do kolimacji.

Kolimacja

Kolimacja teleskopu Newtona przebiegła z tym kolimatorem książkowo. Po namówieni śrub LW do puszczenia ustawiłem lustro tak by wiązka padała na środek LG. Po tym przystąpiłem do ustawienia LG. Jeżeli LG jest mocno "rozkolimowane” i nie widać wiązki powrotnej na tarczy kolimatora (maksymalna moc lasera) to można pomóc sobie małą kartą papieru, którą przykładamy obok wiązki idącej z LW na LG - na kartce pojawi się odblask powracającej wiązki. Regulując śruby można obserwować przesuwanie się tej wiązki - i naprowadzić ją na właściwy kierunek.

Kolimator kupiony po przystępnej cenie działa i spełnia swoje zadanie. Wygląda na dobrze wykonany i jest w pełni sprawny.

RkBlog

Sprzęt astronomiczny, 27 March 2010

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact