Kontrolery USB do motofocusów i napędów do wyciągów - sterujemy wyciągiem z poziomu komputera

Na rynku dostępne są tanie motofocusy, napędy do wyciągów - SkyWatchera, JMI i podobne. Prosty silniczek na prąd stały zasilany z baterii podłączany jest to wyciągu by umożliwić płynne ostrzenie bez dotykania teleskopu i bez powodowania drgań utrudniających wyostrzenie obrazu.

Napęd do wyciągu SkyWatchera

Napęd do wyciągu SkyWatchera

Napędy te sterowane są za pomocą dołączonego pilota. Nie da się jednak sterować nimi z poziomu komputera (gdy np. chcemy sterować wszystkim zdalnie). By uzyskać taką opcje musimy kupić specjalne "urządzenie" będące nieco rozbudowanym pilotem posiadającym wyjście USB. W sprzedaży dostępnych jest kilka takich kontrolerów różniących się głównie wtyczkami i kabelkami... Ja wybrałem HitecAstro DC Focus Controller, który na chwilę obecną jest chyba najtańszym w europejskich sklepach. Wygląda to tak:
HitecAstro DC Focus Controller
Kabel łączący motofocus (motocryford do SCT w tym przypadku) JMI zamiast do pilota podłączam do kontrolera HitecAstro i "gotowe". Z drugiej strony kablem USB podłączam kontroler do komputera, gdzie aplikacja (dostarczana wraz z kontrolerem) potrafi sterować silnikiem motofocusa. Żeby jednak silnik ożył potrzebuje zasilania. Ten kontroler nie używa prądu płynącego z USB do zasilania silniczka. Ten czerwono-czarny kabel widoczny na zdjęciu kończy się samochodową wtyczką 12V (więc można go podłączyć do np. power tanka). Dość dyskusyjne rozwiązanie, ale ja po prostu rozkręciłem wtyczkę i przylutowałem kieszeń na baterie 9V z jakich normalnie ten silnik korzysta.
Przerobiony na zasilanie bateryjne kontroler HitecAstro

Przerobiony na zasilanie bateryjne kontroler HitecAstro

Taka kieszeń jest solidna, izoluje baterię od samego kontrolera (na wypadek gdyby wylała) oraz zapewnia przełącznik pozwalający odciąć zasilanie gdy nie używamy kontrolera (ma diody, które się świecą...)

Kontroler HitecAstro pozwala także podłączyć motofocusy SkyWatchera ("Napędy do wyciągu"). Na obudowie znajduje się wejście zgodne z wtyczkami używanymi przez SkyWatchera:

Wejście dla motofocusów JMI oraz SkyWatchera

Aplikację oraz sterownik ASCOM można pobrać ze strony producenta. Aplikacja działa pod Windows 7 i raczej bezproblemowo steruje moim motocryfordem JMI. Należy pamiętać że motofocusy z silnikami na prąd stały nie obsługują ustawiania co do bezwzględnych wartości położenia - od tego są bardziej zaawansowane robofocusy z np. krokowymi silnikami.

Aplikacja HitecAstro DC Focus

Aplikacja HitecAstro DC Focus

Kontroler sprzedawany jest przez kilka europejskich sklepów, głównie w Wielkiej Brytanii, gdzie jest też produkowany. Modern Astronomy, czy First Light Optics mają go w swojej ofercie za około 70 funtów.

Inne kontrolery

W Polsce, w Astromarkecie dostępne są francuskie kontrolery Pierro Astro za około 485 PLN. Ten kontroler ma standardowe wejście na 12V zasilacz (wtyk DC 2,5/5,5) co może być ułatwieniem w porównaniu do wtyczki samochodowej jak u Hiteca. Kontroler posiada wejście tylko dla wtyczek JMI, a dla napędów SkyWatchera trzeba dokupić ich kabelek mający odpowiednią wtyczkę.

Kontroler Pierro Astro

Kolejnym kontrolerem jest stary dobry Shoestring FCUSB, który zasilanie pobiera z portu USB. Można do niego podłączyć wtyczki jack od JMI, a w przypadku np. SkyWatchera - potrzebny jest dodatkowy kabelek (oferowany przez niektóre sklepy). Dostępny w kilku sklepach jak Teleskop Express (110 EUR), czy brytyjski opticstar (80 funtów). Produkowany jest w Stanach, więc i tam można szukać tańszych sztuk.

Shoestring FCUSB

Na koniec jakaś egzotyka z Teleskop Express (99 EUR) - kontroler Posejdon dla napędów SkyWatchera (choć i inne podobne powinien obsłużyć bez problemu). Wygląda na to iż ten kontroler też zasila silnik z portu USB.

Kontroler Posejdon

Poza wtyczkami i kablami kontrolery te różnią się oprogramowaniem. Shoestring ma FocusPala, Pierro ma własne sterowniki, a o Posejdonie to nic nie wiem ;) Warto więc przed zakupem sprawdzić czy dostarczany soft i sterowniki spełniają stawiane im oczekiwania.

RkBlog

Sprzęt astronomiczny, 21 March 2012

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact