Laptopy z ExpressCard i rozwiązania alternatywne dla kamer na szybkich interfejsach

Karty w standardzie ExpressCard pozwalają dodać do laptopa złącza Firewire 800, czy także USB3, GigE do obsługi szybkich kamer do fotografii Układu Słonecznego. Niestety ilość laptopów ze złączem ExpressCard maleje ze względu na małe zapotrzebowanie na to złącze przez większość klientów, jak i ze względu na postępujące odchudzanie i odciążanie laptopów.

Na chwilę obecną ExpressCard jest bez problemu dostępny w 15,6 i 14 calowych laptopach. Ceny wahają się od nieco ponad 1000 do ponad 10 000 tysięcy. Poniżej lista serii posiadających złącze ExpressCard. Należy jednak dokładnie sprawdzić wybrany model czy aby na pewno ma złącze, gdyż laptopy dość szybko ewoluują jak i nie wszystkie modele z danej serii mogą mieć to złącze.

Serie laptopów posiadające złącze ExpressCard:

  • Fujitsu / Siemens Lifebook
  • Acer Extensa
  • Lenovo ThinkPad Edge
  • Hewlett-Packard ProBook
  • Toshiba Tecra
  • Dell Vostro
  • Niektóre laptopy Samsunga i Asusa

Alternatywy dla ExpressCard i laptopów

Jeżeli możemy zapewnić stałe zasilanie to alternatywą dla laptopów mogą być nettopy - miniaturowe zintegrowane komputery cechujące się małą obudową i niską ceną. Niektóre jak np. Foxconn nT-A3500 posiadają złącza USB3, Gigabitowe karty sieciowe (sprawdź dokładnie konkretny model czy nie jest to tylko 100 Mbit) i dobre osiągi, czy możliwość podłączenia własnego dysku (odpowiednio szybkiego dla naszej kamery). Inne mogą posiadać złącze PCI-Express (np. nettopy Komputronika) pozwalające podłączyć kartę PCI-E np. ze złączami Firewire 800, czy dowolne inne jako że kart PCI-E jest masa - do wyboru, do koloru. Wystarczy dodać monitor, mysz, klawiaturę i gotowe. Jeżeli mamy obserwatorium to można zastosować klasyczny PC z większą ilością slotów PCI-E, albo komputer All-in-one czyli komputer "wbudowany" w monitor (choć te są dość często uboższe w interfejsy).

RkBlog

Sprzęt astronomiczny, 27 October 2012

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact