Nowa seria akcesoriów od Baadera

Przegląd Q-akcesoriów - Barlowa, zmieniarki okularów i samych okularów

Na stronie Baader Planetarium pojawiła się sekcja prezentująca nową serię akcesoriów. Q-Barlow, Q-zmieniarka okularów i Q-okulary - Plossle i Ortho. Wszystko na "Q" i w relatywnie niskiej cenie. Produkty mają być dostępne od września.

Q-akcesoria Baadera

Q-Barlow wygląda ciekawie. Podobnie jak Barlow 2x GSO można wykręcić całą część z soczewką Barlowa i wkręcić w gwint 1,25" kamery, czy okularu. Osiągamy wtedy mniejszą krotność. Wg. Baadera około 1,3x. Może być poręczna przy skracaniu zestawów do fotografii planetarnej.

Q-Turret to obrotowa zmieniarka okularów (eyepiece turret). Na globalnym rynku znaleźć można wiele zmieniarek o różnej konstrukcji. Zmieniarka Baadera obsługuje do czterech okularów. Konstrukcja tej zmieniarki przypomina zmieniarkę Ksona dostępną w teleskopy.pl. Taka zmieniarka składa się z dwóch ruchomych względem siebie "talerzy". Ten od strony teleskopu ma nos 1,25". Drugi ma uchwyty na okulary, z których jeden zawsze pokrywa się z nosem 1,25" pierwszego talerza. Przekręcając talerz z okularami zmieniamy używany okular. Takie urządzenie nadaje się tylko do lekkich i małych okularów. Przy większym obciążeniu talerz może się wyginać psując osiowe ustawienie okularu.

Serię uzupełniają okulary 1,25" - Ortho 18, 10 i 6 mm oraz Plossl 32 mm. W katalogu znajdziemy także Q-pudełko, które możemy kupić oddzielnie lub w zestawie z całą Q-serią :)

22 June 2012;