RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Pierwsze nowości SkyWatchera na rok 2012

W sieci pojawił się kalendarz SkyWatchera na 2012 rok, a w nim kilka sprzętowych nowości - EQ8, AZ EQ6, DELUXE GoTo Dobsony oraz akcesoria. Oto zestawienie najciekawszych nowości:

AZ EQ6

AZ EQ6 to nowa odmiana montażu EQ6 - potrafi działać jak montaż paralaktyczny lub azymutalny. Jest o 26% lżejszy od klasycznego EQ6 i oprócz standardowego pilota SynScan może wykorzystywać kontroler SynScan Tour. Można także zastąpić przeciwwagę drugim teleskopem. Stanowi konkurencję dla Meade LX80 EQ / AZ.

EQ8

EQ 8 to nowy montaż paralaktyczny o udźwigu 50 kg osadzony na słupie o regulowanej wysokości 0,75 - 1 metr. Silniki krokowe podłączone są bezpośrednio do przekładni ślimakowej, co ogranicza luzy. Enkodery na obu osiach (podwójne = na obu osiach?) powodują iż montaż nie traci orientacji (np. po ręcznej zmianie położenia).

Deluxe GoTo Dobsony

Składane Dobsony od 8 do 16" doczekały się aktualizacji. W zestawie znajdziemy opatentowane systemy stabilizacji, podwójne enkodery (na obu osiach?), jak i możliwość stosowania kontrolera SynScan Tour.

Akcesoria SkyWatcher

W kalendarzu pokazano też akcesoria jak okulary Sky Panorama Ultra Wide Angle o polu widzenia 82 stopni (co może być rebrandem Axiom LX Celestrona). Ceny ani szczegóły dotyczące nowych produktów nie są jeszcze znane (a tym bardziej daty premiery - więcej pewnie będziemy wiedzieć po targach Photokina).

RkBlog

Sprzęt astronomiczny, 28 December 2011, Piotr Maliński

Comment article